TMZK

Towarzystwo Miłośników Ziemi Kamieńskiej oraz Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej mają zaszczyt zaprosić na sesję zatytułowaną „50 lat Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej”, która odbędzie się już w tę sobotę, 6 grudnia br., o godz. 11.00 w siedzibie naszego Muzeum, w Pałacu Biskupim.

W bieżącym roku oprócz pięćdziesięciolecia Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim minęło także pół wieku istnienia TMZK, które wspólnie z nieistniejącym już Szczecińskim Towarzystwem Muzycznym im. Henryka Wieniawskiego zapoczątkowało tę kamieńską imprezę, którą współorganizuje do dziś.

Towarzystwo od pięćdziesięciu już lat inicjuje i pobudza inicjatywę społeczną dla rozwoju życia kulturalnego, naukowego oraz artystycznego Ziemi Kamieńskiej oraz popularyzuje wiedzę o regionie. Należało do inicjatorów powstania Muzeum Regionalnego (zlikwidowanego w 1992 r.) i Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej (powstałego w 2009 r.). Przed laty posiadało nawet swoje sekcje terenowe w Golczewie i Dziwnowie oraz prowadziło ożywioną działalność wydawniczą publikując „Roczniki Kamieńskie” czy wspomagając wydawanie ważnych dla kamieńskiej historiografii monografii. Od 1990 r. TMZK, wspierane dotąd przez władze miejskie, stało się całkowicie niezależne. Zmuszone do rezygnacji z wielu dotychczasowych pól aktywności znane jest dziś z organizacji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej.

Podczas sobotniej sesji „50 lat Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej” postaramy się ukazać dorobek Towarzystwa na przestrzeni minionego półwiecza. Początki ruchu regionalnego na Pomorzu Zachodnim i kamieńskiego Towarzystwa przybliży prezes Szczecińskiego Towarzystwa Kultury i długoletni dyrektor Książnicy Pomorskiej w Szczecinie, Pan Stanisław Krzywicki. Rys historyczny Towarzystwa przedstawiony zostanie przez jego przewodniczącego Pana Henryka Masłowskiego. Swoje prezesowanie w TMZK wspominał będzie jego prezes w latach 1973-1975 Pan Michał Wasilewski. O działalności TMZK, w tym zwłaszcza Klubu Fotografii Artystycznej opowie Pan Leszek Król. Przedstawiona zostanie również działalność wydawnicza Towarzystwa ze szczególnym uwzględnieniem ukazujących się przed laty „Roczników Kamieńskich”.

Na koniec odbędzie się kamieńska premiera programu „50 Międzynarodowych Festiwali Muzyki Organowej i Kameralnej w Kamieniu Pomorskim” przygotowanego przez przyjaciół naszego miasta Państwa Teresę i Stanisława Modelskich i zrealizowanego przez szczeciński oddział Telewizji Polskiej.

Serdecznie zapraszamy!

 

TMZK oraz MHZK