8 listopada tego roku wydawał się pochmurny i dość smutny, a ludzie byli zaprzątnięci codziennymi i zupełnie przyziemnymi sprawami. Wyjątkiem było Koło  w Kamieniu Pomorskim Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną. W placówce tej było słychać radość, szczęście, podniecenie, a uśmiechy zagościły na twarzy zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Wystawiano bowiem z okazji Dnia Postali z Bajek przedstawienie przygotowane przez Niepubliczne Przedszkole Integracyjne przy PSONI. Oprócz nauczycielek uczestniczyły w nim z ochotą oczywiście dzieci.

Osnową wspomnianego przedstawienia jest to, iż zły czarodziej Kadabra rzucił klątwę na Krainę Bajek i niestety wynikło z tego wielkie zamieszanie, a wszystkie postacie z bajek nie wiedzą, w jakiej bajce i nie mogą wrócić do niej. A jakie to są bajki? Oczywiście  popularne i lubiane nie tylko dla dzieci:

– „Królewna Śnieżka”,

– „Pszczółka Maja”,

– „Czerwony kapturek”,

– „Kopciuszek”,

– „Kubuś Puchatek”,

– „Smerfy”,

– „Calineczka”.

Ponadto zły czarodziej przygotował szereg zadań. Wobec tego postacie z bajek zwróciły się o pomoc do dzieci. Oczywiście dzieci z radością zgodziły się i przystąpiły do rozwiązywania zadań. A te zadania były m.in.: przedstawienie za pomocą ruchu opowieści, poprawienie zamienionych tytułów, odgadnięcie tytułu oraz wskazanie, co nie zgadza się w treści bajki, a także różne zabawy i gry.   

Niewątpliwie to przedstawienie nie było tylko zwykłym spektaklem ani zabawą. Wprost przeciwnie – realizacja scenariusza z okazji Dnia Postaci z Bajek uczyła efektywnie dzieci poprzez gry i radosną zabawę. Wśród celów tego przedstawienia były m.in. ćwiczenie zdolności ekspresyjnych w różnego rodzaju dziedzinach edukacyjnych u dziecka, rozwijanie wyobraźni dziecięcej oraz inspirowanie ich do wyrażania treści w formie ekspresji ruchowej, rozwijanie zainteresowań dzieci bajkami i baśniami. Oczywiście zrealizowano wszystkie cele, a wszyscy – zarówno dorośli, jak i dzieci – były zachwycone. Przedstawienie było zatem skuteczne pod względem celów, piękne, jeśli chodzi o oprawę (tutaj należy zwrócić uwagę na fakt, że stroje dzieci i nauczycielek były barwne, oryginalne, zaskakujące i ciekawe), a przede wszystkim w tym przedstawieniu wszyscy się bawili. To dobrze, iż choćby przez chwilę dorośli i dzieci mogli oderwać się od szarej rzeczywistości i zamienić się w Calineczkę, Kubusia Puchatka bądź Maję.

źródło:
PSONI