DSCF6790

Ósmego marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet. To wyjątkowe święto wywodzi się z ruchów robotniczych w Ameryce Północnej i Europie. Pierwsze obchody Narodowego Dnia Kobiet odbyły się 28 lutego 1909 r. w Stanach Zjednoczonych. Obecnie mężczyźni wręczają znajomym kobietom – matkom, żonom, partnerkom, koleżankom kwiaty i drobne podarunki.

DSCF6809

Po kilkumiesięcznych przygotowaniach udało się wystawić w naszej szkole musical pt. „Calineczka”. Wybór scenariusza nie był przypadkowy, ponieważ pozwolił na odkrycie talentów wszystkich dzieci. Dzięki temu łatwiej było im przenieść się w krainę baśni i wcielić się w postaci najznakomitszych baśni H. Ch. Andersena. Premiera widowiska miała miejsce 7.03.2014 roku w murach naszej szkoły. Z okazji tego święta uczniowie klas II i III zaprosili wszystkie kobiety z naszej małej społeczności. Punktualnie o godzinie 16:00 przybyłych gości przywitał Błażej i zaprosił do obejrzenia musicalu. Całość przedstawienia przeplatana była znanymi piosenkami, które były tematycznie dobrane do poszczególnych scen odgrywanych przez naszych małych aktorów. Sala wypełniona była po brzegi licznie zgromadzonymi paniami. Widownia głośno reagowała na poszczególne występy dzieci, słychać było gromkie brawa i okrzyki radości dodające „skrzydeł” występującym dzieciom. W oczach pań dostrzec można było łzy wzruszenia oraz zachwyt. Po przedstawieniu odbyła się krótka przerwa podczas, której zaproszeni goście częstowali się zdrowymi wypiekami (ciasto marchewkowe, ciasteczka zbożowe i ciasteczka owsiane), które przygotowały mamy naszych uczniów. W bufecie nie zabrakło także ciepłych napojów (kawa, herbata), które serwowali chłopcy z klasy IV. Punktem kulminacyjnym naszego widowiska była niespodzianka. Dzieci w pięknych strojach apelowych zaprezentowały najbardziej dostojny polski taniec Polonez, podczas którego niejedna pani ocierała łzy wzruszenia. Na zakończenie uroczystości wszystkie panie zostały obdarowane własnoręcznie przygotowanymi przez dzieci podarunkami, którymi były pachnące mydełka z perełkami szczęścia. Aktorów przygotowały panie: Malwina Żardecka wychowawczyni klasy II i Alicja Grzywaczewska wychowawczyni klasy III.

DSCF6883

Scenografię krainy elfów oraz rekwizyty potrzebne aktorom wykonała pani Maja Bielska prowadząca grupę przedszkolną. Do grona najwybitniejszych aktorów bez których nie byłoby tego przedstawienia należą:

Narratorzy:
Jakub Aksman klasa III
Paweł Krysiak klasa III
Emil Szubert klasa II
Błażej Zalzberg klasa III
Mateusz Mieczkowski klasa II
Jarosław Nesteruk klasa III
Calineczka – Barbara Grzywaczewska klasa II
Mama – Anna Szafranowicz klasa II
Czarownica – Oliwia Kieler klasa III
Ropuch – Bartosz Trojan klasa II
Mama ropucha – Ester Kjaer klasa III
Motyl i chrabąszcz – Aleksander Bielski klasa II
Myszka – Hanna Zakrzewska klasa II
Kret – Oskar Lewandowski klasa II
Jaskółka – Dawid Buczek klasa II
Król elfów – ZakariasKjaer klasa II

Wspaniałe układy choreograficzne przygotowały dziewczynki z klasy IV: Natalia Banach, Nina Jackiewicz, Nikola Traut, Weronika Ganowska, Julia Wilińska. W rolę dźwiękowca wcielił się uczeń klasy V Kamil Baran. Natomiast wspaniałą scenografię przygotowali uczniowie klasy VI.

DSCF6857

Bardzo dziękujemy wszystkim dzieciom za kilkumiesięczne przygotowania oraz gratulujemy pokonania stresu towarzyszącemu występom publicznym. Dziękujemy również wszystkim przybyłym gościom za aplauz, spontaniczność i uśmiech! Zapraszamy za rok!

źródło:
Alicja Grzywaczewska
Malwina Żardecka