OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Sztormowa pogoda nie zniechęciła grupy przewodników Klubu Przewodników PTTK ,,Na Wyspach” w Międzyzdrojach do stawienia się w prawe 40 osobowej grupie w sobotnie przedpołudnie w miejscowości Przytór. 15 marca 2014 roku przewodnicy tego klubu oraz klubów zaprzyjaźnionych punktualnie przybyli do Przytoru, aby zwiedzić najnowszą atrakcję regionu Baterię Obrony Wybrzeża Vineta. Bateria znajduje się na terenie Lasów Państwowych, obiekty należały do wojska.

Gospodarzem tego obiektu jest obecnie Piotr Piwowarczyk, komendant Fortu Gerharda.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Historia całego kompleksu rozpoczyna się w latach trzydziestych ubiegłego wieku. W latach 1935 – 1938 Niemcy wybudowali baterię Vineta, trzecią pod względem wielkości na polskim wybrzeżu. Drugą taką zbudowano w Kłajpedzie. Bateria ma 60 ha powierzchni i składa się z kilku schronów: koszarowo-bojowego, schronu maszynowni, stanowiska osłonowego (maskowanego niegdyś na stodołę) i zapasowego stanowiska kierowania ogniem – wybudowanego na kształt wiejskiego domu mieszkalnego. Całe „podziemne miasto” na wyspie Wolin jest jednym z ostatnich, zachowanym w tak dobrym stanie. Schron dowodzenia został wybudowany, jako centrum zarządzania całą baterią. Po wojnie miał pełnić swoją funkcję dla szefa Sztabu Generalnego i dowódcy frontu nadmorskiego. W latach pięćdziesiątych obiekt został przejęty przez polskie wojsko. Całość została przebudowana i ulokowano tu zapasowe centrum dowodzenia dla władz wojskowych. Gdyby wybuchła wojna, to właśnie stąd miały być wydawane rozkazy. Większość pomieszczeń składających się na podziemne miasteczko jest w bardzo dobrym stanie technicznym, zachowało się sporo elementów wyposażenia.

Przy baterii zostanie zmodyfikowana trasa rowerowa R-10, która będzie przebiegać po tym terenie. Gospodarze planują interaktywną i multimedialną formę oprowadzania po obiekcie.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Po 3 godzinnym zwiedzaniu przyznać należy, że obiekt ten to prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników historii i militariów. Stanie się wkrótce jedną z największych atrakcji tego typu nie tylko w regionie, ale całym województwie. Na pełnych wrażeń przewodników w schronie dowódcy czekał pyszny poczęstunek – sernik i szarlotka oraz ciepłe napoje.

Składamy serdeczne podziękowania Panu Piotrowi Piwowarczykowi i jego współpracownikom za wyjątkową gościnę, moc wrażeń i poświęcony czas. Już teraz wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy do zwiedzania Baterii od 1 maja 2014 roku. Więcej informacji na stronie: www.fort-gerharda.pl

Na podstawie materiałów otrzymanych od Piotra Piwowarczyka, Tekst: Joanna Ścigała
Zdjęcia: Izabela Kucharczyk, Mirosław Nieśpelski
Klub Przewodników PTTK ,,Na Wyspach” w Międzyzdrojach