161

Do końca lipca 2014 roku ma się zakończyć remont Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kamieniu Pomorskim. Mieszkańcy powiatu będą mogli spędzać tam czas w dużo lepszych warunkach.

Biblioteka znajduje się w kompleksie budynków szkolnych. W ramach remontu planuje się zlikwidować zacieki i wymienić tynki, wykonać roboty malarskie, wymienić okna, naprawić schody wejściowe do budynku, wymienić osprzęt sanitarny oraz instalację elektryczną.

Rozwój sieci bibliotek w powiecie kamieńskim zapoczątkowała biblioteka powiatowa, która powstała w 1947 roku. W początkach roku 1948 poczyniono przygotowania do otwarcia biblioteki miejskiej. Dnia 8 kwietnia 1948 roku nastąpiło formalne otwarcie biblioteki miejskiej. Obie biblioteki publiczne powiatowa i miejska funkcjonowały niezależnie aż do 1955 roku, kiedy to zostały połączone w jedną Powiatową i Miejską Bibliotekę Publiczną z siedzibą w byłym pałacu biskupim.

W latach dziewięćdziesiątych budynki zajmowane przez bibliotekę zostały zwrócone Parafii Rzymskokatolickiej w Kamieniu Pomorskim. W wyniku tego biblioteka w roku 1998 została przeniesiona do nowego obiektu, znajdującego się na ulicy Wolińskiej.