Ksawery (5)

Zerwane lub zniszczone dachy 30 budynków mieszkalnych i 34 budynków gospodarczych – poszkodowanych 47 rodzin w 18 gminach, na kwotę około 300 tys. zł, to pierwszy bilans po przejściu huraganu nad Zachodniopomorskiem.

– Poszkodowane osoby – w zależności od poniesionych strat, mogą liczyć na pomoc do 20 tys. zł, na wykonanie niezbędnych remontów – mówi wojewoda Marcin Zydorowicz – Czekamy na wnioski z gmin, gdzie wysokość potrzeb szacują pracownicy ośrodków pomocy społecznej. Jeśli takie zapotrzebowanie wpłynie, zostanie uruchomiona rezerwa ministra na ten cel. Do tej pory tylko cztery gminy przysłały wnioski  – dodaje wojewoda Zydorowicz.

W wyniku huraganowych wiatrów ucierpiały także  23 obiekty użyteczności publicznej – 12 szkół i przedszkoli, m.in. w Koszalinie, Białogardzie, Chojnie, Kamieniu Pomorskim, Świeszynie, Darłowie i Gostomi (gm. Wałcz). Uszkodzeniu uległ również dach Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie, i Domu Pomocy Społecznej w Trzcińsku-Zdroju. Duże straty odnotowano w Darłowie, gdzie uszkodzeniu uległy dachy Zamku Książąt Pomorskich, Zespołu Szkół, Szkoły Podstawowej, kościoła NMP i Urzędu Miejskiego.

Urząd Morski w Szczecinie informuje o osunięciu skarpy umocnienia brzegowego na długości około 150 m wschodniego brzegu (Basenu zimowego w remoncie), oraz pęknięciu płyt na długości około 50 na wysokości Stacji nautycznej w Dziwnowie. W obwodach ochrony wybrzeża w Międzyzdrojach oraz powalonych zostało ok. 250 drzew, a Niechorza 220 drzew. Uszkodzone zostały wały wydmowe na długości ok 12 km w rejonie Rogowa i Mrzeżyna, Niechorza i Pobierowa, a także na długości ok. 2 km, głównie w rejonie Międzywodzia, Dziwnowa i Dziwnówka. Straty w drzewostanie i rozmycie wałów wydmowych wyceniono wstępnie na ok. 850 tys. zł.

Naprawy wymagać będą zabezpieczenia przeciwpowodziowe w korytach rzek oraz urządzenia hydrotechniczne. Zarząd Melioracji i Urządzeń Wodnych szacuje, że naprawy bieżące trzeba będzie przeprowadzić w 21 miejscach.

Bardzo duże straty powstały w zachodniopomorskich lasach. Regionalne Dyrekcje Lasów Państwowych w Szczecinku i Szczecinie szacują, że zniszczeniu uległo kilkadziesiąt tysięcy drzew – ponad 180 tys. metrów sześciennych drewna.

Straty odnotowały też PKP –  zerwana została trakcja elektryczna na szlaku kolejowym na odcinku po-między stacjami Szczecin-Podjuchy, a Szczecin-Port Centralny.

Sytuacja na dziś:

W rejonie energetycznym Energa (wschodnia część województwa) nadal bez prądu jest około 80  odbiorców z terenu powiatów białogardzkiego, koszalińskiego i szczecineckiego. O godz. 14.00 odwołano pogotowia sztormowe dla portów w Szczecinie i Trzebieży.

Te informacje kończą meldunki Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego o sytuacji na terenie Zachodniopomorskiego związane z huraganem Ksawery.

źródło:
ZUW