FOTO 48

Budowa dróg ekspresowych i ponadregionalnych centrów usług medycznych m.in. w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim, modernizacja linii kolejowych, sieci energetyczne dla Polski Zachodniej oraz ułatwienia administracyjne dla polskich przedsiębiorców – to najważniejsze cele, jakie w europarlamencie chce osiągnąć Bożenna Bukiewicz, startująca z listy PO w województwach zachodniopomorskim i lubuskim.

W Parlamencie Europejskim Bożenna Bukiewicz zamierza kontynuować misję rozpoczętą w 2002 roku, kiedy została radną Zielonej Góry – od tej pory pracuje dla regionu i dla Polski, najpierw na szczeblu samorządowym, a od 2005 roku jako poseł na Sejm RP.

W europarlamencie chcę działać na rzecz rozwiązywania problemów szczególnie ważnych dla regionu lubuskiego i zachodniopomorskiego. Przed Polską stoi ogromne wyzwanie związane z właściwym zainwestowaniem 440 mld złotych z unijnego budżetu w latach 2014-2020. Duża część tych funduszy trafi do programów regionalnych. O tę wartość trzeba zadbać” – mówi Bożenna Bukiewicz, kandydatka do europarlamentu z listy Platformy Obywatelskiej z drugiej pozycji na liście.

W latach 2014-2020 ze środków unijnych mają być finansowane inwestycje zawarte w Strategii Rozwoju Polski Zachodniej, wśród których znajdują się: Odrzańska Droga Wodna, modernizacja linii kolejowych E-59 i CE-59, dokończenie budowy drogi S3 i drogi ekspresowej S5 oraz budowa drogi ekspresowej S11, tworzenie ponadregionalnych centrów usług medycznych, sieci energetyczne dla Polski Zachodniej oraz współpraca ośrodków akademickich i przedsiębiorców Polski Zachodniej w celu komercjalizacji wiedzy. „O te inwestycje trzeba teraz zabiegać, by wypracowana strategia nie trafiła na półkę, tylko na biurka projektantów. Głos z Polski Zachodniej musi być w nadchodzącej kadencji bardzo wyraźnie słyszany w Brukseli!” – przekonuje Bukiewicz.

Jako europosłanka Bożenna Bukiewicz chce kontynuować działania na rzecz środkowoeuropejskiego korytarza transportowego, przebiegającego od Świnoujścia do granicy z Czechami i obejmującego zarówno drogi, jak i kolej. Podejmować będzie również działania zmierzające do rozwoju regionalnej energetyki – „W grudniu w Świnoujściu zostanie otwarty ogromny gazoport, gdzie będą zawijać gazowce z całego świata z gazem skroplonym LNG. Zyska on na znaczeniu w obliczu kryzysu ukraińskiego i już dziś trzeba mieć pomysł co zrobić, żeby skorzystała na tym gospodarka województw lubuskiego i zachodniopomorskiego” – zaznacza posłanka.

Bożenna Bukiewicz zamierza również lobbować w Brukseli na rzecz budowy w regionie specjalistycznych centrów usług medycznych – m.in. w Szczecinie, Gorzowie Wlkp. i Zielonej Górze – oraz rozwiązań prawnych ułatwiających prowadzenie działalności gospodarczej małych i średnim przedsiębiorcom – „Przez wiele lat prowadziłam swoją firmę i wiem, z jakimi problemami musi się zmagać każdy przedsiębiorca. Moim celem będzie włączenie się w prace nad przepisami zmniejszającymi obciążenie administracyjne dla firm” – wyjaśnia Bukiewicz.

Bożenna Bukiewicz od 2001 jest członkiem Platformy Obywatelskiej i jej współzałożycielem w Regionie Lubuskim (założyciel pierwszego koła w województwie lubuskim w Zielonej Górze.) W latach 2002-2005 była radną Rady Miasta Zielona Góra, przewodniczącą Komisji Gospodarki i przewodniczącą Klubu Radnych PO Rady Miasta Zielona Góra. Od 2002 zaś przewodnicząca Powiatu grodzkiego Miasta Zielona Góra. Od 2005 roku jest Posełem na Sejm RP V kadencji – Klub parlamentarny PO. W latach 2007-2011 była członkiem Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Od 2011 jest członkiem Zarządu Krajowego Platformy Obywatelskiej RP, Wiceprzewodniczącą Klubu Parlamentarnego PO RP oraz przewodniczącą Zarządu polskiej Grupy Unii Międzyparlamentarnej.

Od początku sprawowania mandatu Bożenna Bukiewicz jest członkiem sejmowej komisji infrastruktury – obecnie jest jej wiceprzewodniczącą. W działalności publicznej jej głównym obszarem aktywności są sprawy związane z mieszkalnictwem (m.in. przeprowadziła przez Sejm projekt ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych – „Mieszkanie dla Młodych) oraz zagadnienia związane z infrastrukturą: przede wszystkim drogi i kolej.

Wykształcenie: Wyższa Szkoła Inżynierska w Zielonej Górze – tytuł mgr inż. mechanik.

Rodzina: mąż, Mirosław Bukiewicz, pochodzi ze Świnoujścia. Razem wychowują córkę Annę.