fot. Kaczmarek Architekci

fot. Kaczmarek Architekci

W trakcie ostatniej sesji w Kamieniu Pomorskim, radni wyrazili zgodę na emisję kolejnej edycji obligacji komunalnych z puli, na które Rada wyraziła zgodę w listopadzie 2012 roku. Część środków ma być przeznaczona na realizację budowy kwartału przez KTBS. Jednym z elementów kompleksu budynków ma być nowa siedziba Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej. Z dyskusji dowiedzieliśmy się jednak, iż to kiedy powstanie muzeum, jest zależne m.in. od tempa sprzedaży lokali przez Kamieńskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego.

TBS bierze pożyczkę na wykonanie kwartału, gdzie wchodzi część mieszkalna i muzeum. Kiedy TBS sprzeda wszystkie lokale, zarobi na muzeum. Sprzedaż lokali zasili muzeum, te środki które pozostaną, zostaną oczywiście zwrócone (gminie przyp. red). – poinformował członek Zarządu TBS i radca prawny gminy Przemysław KaczorowskiBudujemy pewien obiekt, to muzeum ma pewien koszt wybudowania i ktoś to musi pokryć albo pokrywa go gmina przez spłatę dzierżawy, albo pokrywa go TBS ze spłaty sprzedaży lokali.

Mówiąc o dzierżawie mecenas Kaczorowski miał na myśli sposób rozliczania pomiędzy gminą a KTBS, jaki funkcjonuje w przypadku przedszkola, które wybudowało TBS, a gmina płaci ponad 500 tys. rocznie za jego dzierżawę.

Jak poinformowała w trakcie styczniowej sesji prezes Renata Bielaszewska-Mamzer, są już osoby zainteresowane lokalami, które ma wybudować KTBS.

kamienskie.info