DSC_0143

Przewodniczki to studentki oraz licealistki powyżej 17 roku życia. Przychodzą do skautingu, aby służyć młodszym, jednocześnie rozwijając siebie. Dwa w jednym: służba oraz formacja. W ten sposób młodzi ludzie zdobywają ogromne doświadczenie i sprawiają, że możliwym staje się główne zadanie skautingu „wychowanie młodych przez młodych”.

Każda przewodniczka otrzymuje w skautingu konkretne narzędzia do pracy nad sobą oraz przede wszystkim tworzą wspólnotę rówieśników, osób o podobnych ideałach, które mogą na siebie nawzajem liczyć.

Przewodniczki tworzą tzw. „ogniska”, czyli grupy około 10-20 młodych, którzy wspólnie jeżdżą na wędrówki w różne regiony Polski i Europy. Każda taka wyprawa to wyzwanie, poznawanie nowych zakątków świata, nowych znajomych ze Wschodu czy z Zachodu: któregoś z kilkunastu krajów, w których działają Skauci Europy, a także spełnienie marzeń o niezapomnianych przygodach na łonie dzikiej przyrody.

Ogniska angażują się również w inicjatywy wspierające potrzebujących: pomoc powodzianom z Wilkowa, czy podróż na Kamczatkę, by pomóc w budowie tamtejszego kościoła. Nic nie jest dla nich przeszkodą, by dotrzeć tam, gdzie najbardziej ich potrzeba. A w swoich miastach na co dzień spotykają się, wymieniają poglądami, grają w piłkę, kręcą filmy, wystawiają sztuki, organizują wieczory filmowe, konferencje tematyczne, wypady do kina, czy po prostu zabawy taneczne.

Poza formacją grupową skauting daje również możliwość formacji indywidualnej, formacji jako chrześcijanina. To właśnie odkrywanie fenomenu roli żony, matki, osoby duchownej lub świeckiej jest prawdziwym celem ruchu skautowego, a gałęzi czerwonej w szczególności.

Chcemy zostawiać świat trochę lepszym niż go zastajemy, przeżyć życie jako pasjonującą przygodę, odkryć wartości, dla których warto żyć, dać z siebie to, co najlepsze i dostać jeszcze więcej!

Chciałabym aby i u nas, w Kamieniu, coś takiego powstało. Poszukuję chętnych osób, by wspólnie przeżyć wielką przygodę i stworzyć Ognisko w naszym mieście.

kontakt : 724656360 lub wanessaz5@o2.pl