Posiedzenie Komisji Golczewo

Jak bumerang powraca temat fatalnej sytuacji w jakiej znalazła się golczewska oświata. Zaległości, z którymi szkoły wejdą w nowy rok oraz propozycja burmistrza zmniejszenia przyszłorocznych budżetów placówek może spowodować, że w końcówce 2014 roku w szkołach znów może zabraknąć środków na wypłaty, czy zobowiązania wobec Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Szkoła w Wysokiej Kamieńskiej w nowy rok wejdzie z nieuregulowanymi opłatami m.in. za węgiel, wywóz nieczystości czy wynajem pomieszczeń od gminy, w których znajduje się księgowość.

Niedawno burmistrz wynajął pomieszczenia ZUP za 250zł miesięcznie obcemu podmiotowi z mediami, ogrzewaniem, prądem a szkoła ma płacić 21 tys. zł na rok? Nie bardzo rozumiem tej sytuacji. Obciążenie jedne,  czy drugiej szkoły to dołowanie własnego interesu – stwierdził radny Tadeus Leus.

Zobacz także: Zakład Usług Publicznych zawstydził konkurencję na rynku nieruchomości. Wynajmują prawie za darmo!

Rozwiązaniem obecnej sytuacji mogłoby być wygospodarowanie pomieszczeń na administrację, aby nie ponosić dodatkowych kosztów. Szkoła zakończy 2013 rok z deficytem w wysokości 43 tys. złotych, jednak to nie jedyny problem, gdyż już wiadomo, że w przyszłym roku dyrektor otrzyma od gminy mniej środków niż zaplanowała.

Posiedzenie Komisji Golczewo

Czy ja dobrze zrozumiałem, że za proponowany przez Pana burmistrza budżet jest mniejszy od oczekiwanego przez Państwa o 199 tys. zł. W tym zabraknie jak widzę na pensje dla nauczycieli i na ZUSstwierdził radny Tadeusz Leus.

Radny Grzegorz Chłopek zauważył, że przyjęcie propozycji burmistrza będzie oznaczało naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Przygotowanie tegorocznego roku szkolnego odbyło się dzięki wsparciu m.in. sponsorów i Rady Rodziców. Jak poinformowała dyrektor Dobrowolska, liczba uczniów się nie zmienia i pozostaje na stałym poziomie. Podczas sesji pojawiły się pomysły powrotu do dyskusji na temat reorganizacji szkoły, tj. likwidacji i utworzenia filii.

Posiedzenie Komisji Golczewo

To świetnie, że Pani sobie radzi w gorszym okresie budżetowym, ale ja myślę proszę Państw,  że to jest pytanie do nas. Czy my nie powinniśmy wrócić do tematu utworzenia filii, wspólnej księgowościdopytywała radna Teresa Waszczenkochciałam tylko porozmawiać o tej myśli, która kiedyś była. Powinniśmy podjąć na nowo ten temat.

Zobacz także: Mieszkańcy i radni obronili szkołę w Wysokiej Kamieńskiej. Zobacz film!  

Niewiele lepiej w przyszłym roku będą się prezentować finanse Zespołu Szkół Publicznych w Golczewie. 147 tys. złotych zobowiązań z 2013 roku przejdzie na rok 2014 a różnica pomiędzy projektem budżetu przygotowanym przez księgowość Zespołu Szkół Publicznych a propozycją burmistrza różnica ma wynieść ok. milion złotych. Do tego nad szkołą wisi kwestia remontu pomieszczeń kuchni i stołówki.

Dostaliśmy decyzję w 2009 roku, iż mamy wyremontować pomieszczenia kuchni. Potrzebujemy na to 300 tys. zł. My co roku piszemy o odroczenie wykonania tego remontu. Sanepid przychyla się do tego, jednak przyjdzie moment, kiedy spotkamy się z odmową. Dlaczego? Kuchnia jest coraz starsza, trzon kuchenny wymaga intensywnej naprawy i w pewnym momencie może dojść do zamknięcia stołówki, która obsługuje szkołę, przedszkole i szkołę w Wysokiej – poinformowała radnych dyrektor Aldona Kaczmarek.

Podczas komisji poruszono także temat przejęcia kotłowni przez Zespół Szkół Publicznych. Jak się okazuje za październik 2012 roku szkoła zapłaciła za centralne ogrzewanie 12 tys. zł a w tym roku za ten sam miesiąc już 20 tys. zł.

kamienskie.info