DSCF7882

2 lutego przypada Światowy Dzień Ukulele. Z tej okazji uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Wapnicy przygotowali specjalną uroczystość, na której zaprezentowali swoje umiejętności gry na tym malutkim, ale wesołym instrumencie.

Ze względu na to, że 2 lutego w tym roku wypadł w niedzielę, uroczystość odbyła się w poniedziałek. Uczniowie należący do koła nauki gry na ukulele zaprezentowali nie tylko grę na tym instrumencie, ale także ciekawe wiadomości na temat kultury hawajskiej, gdyż to właśnie Hawaje są ojczyzną ukulele. Dzieci przebrane były we własnoręcznie przygotowane hawajskie stroje, czyli spódniczki PA’U i LEI – tradycyjne wieńce z kwiatów, zakładane na szyję. Widzowie mogli dowiedzieć się, jak jest zbudowane ukulele, czym różni się od gitary i skąd pochodzi jego nazwa. Prowadząca spotkanie Klaudia Patryjas (uczennica klasy piątej) nauczyła wszystkich kilku pięknych słów po hawajsku, takich jak np. Aloha („cześć”, ale także „miłość”), czy humuhumunukunukuāpuaʻa („ryba o tępo zakończonym pyszczku podobnym do świńskiego ryjka”). Dziewczynki zaprezentowały również tradycyjny taniec hula.

DSCF7887b

Najważniejszymi elementami Dnia Ukulele były występy solistów. Ola Śmiałek, uczennica I klasy, zagrała znany wszystkim dzieciom utwór „Wlazł kotek na płotek”. Julia Wilińska i Weronika Ganowska z klasy IV zaprezentowały utwór „Panie Janie”, a piosenkę „Mary małą owcę ma” zagrała Dorota Szubelko z kl. V. Utwór „Były sobie kurki trzy” wykonał Mateusz Traut (również klasa V). Dorota przypomniała nam jeszcze klimat minionych świąt grając kolędę „Cicha noc”. Do piosenek włączali się także widzowie ochoczo i radośnie śpiewając. Tak też było i pod koniec, gdy wystąpił pan Wojciech Wytyk, opiekun koła wraz z gościem specjalnym panią Karoliną Nowicką, zachęcając wszystkich do kołysania się w rytm piosenki „W środku dżungli”. Na zakończenie widzowie podziękowali występującym gromkimi oklaskami i głośnym Mahalo!

Radośnie brzmiąca, mała „gitarka” z Hawajów powstała w XIX wieku. Na początku XX w. zdobyła ogromną popularność w Stanach Zjednoczonych skąd moda na ten instrument rozprzestrzeniła się na inne kraje. Obecnie ukulele przeżywa swój renesans. W Szkole Podstawowej nr 2 w Wapnicy pozalekcyjne zajęcia z gry na ukulele trwają od września. Dzięki hojnym ofiarodawcom, czyli zwykłym ludziom – entuzjastom z grupy Polish Ukulele, szkoła otrzymała dwa nowe instrumenty i elektroniczny stroik na własny użytek. Dzięki temu uczniowie, którzy nie posiadają jeszcze swoich ukulele, mają na czym ćwiczyć w szkole i w domu.

DSCF7911

W środku zimy Dzień Ukulele pozwolił uczestnikom i widzom chociaż na chwilę zapomnieć o  nie najlepszej pogodzie za oknem i przenieść się wyobraźnią na piękne i gorące Hawaje.

źródło:
Wojciech Wytyk
nauczyciel SP 2 w Wapnicy