Wybory

Rusza kampania przed wyborami samorządowymi. Zarejestrowane komitety będą mogły prowadzić agitację aż do rozpoczęcia ciszy wyborczej, czyli do północy 14 listopada. Do urn pójdziemy 16 listopada. Większość ugrupowań partyjnych zapowiada, że hasła wyborcze i programy zaprezentuje w początku września. Lokalni samorządowcy z gmin powiatu kamieńskiego już deklarują, że będą ubiegać się o reelekcję.

We wszystkich gminach powiatu kamieńskiego do zdobycia jest 90 mandatów radnych. Oprócz tego do obsadzenia jest 17 mandatów w Radzie Powiatu. Cztery lata temu łącznie w powiecie zarejestrowano 210 list wyborczych. O mandaty ubiegało się 551 kandydatów.

Z kalendarza wyborczego wynika, że 8 września mija termin, do kiedy partie polityczne, stowarzyszenia, organizacje społeczne oraz wyborcy mogą składać zawiadomienia o utworzeniu komitetu wyborczego. Dopiero od dnia wydania przez PKW postanowienia o przyjęciu zawiadomienia komitet wyborczy może m.in. rozpocząć zbieranie podpisów poparcia pod listami, prowadzić agitację wyborczą.

7 października minie termin zgłaszania list kandydatów na radnych: gmin, powiatów, sejmików wojewódzkich, radnych miejskich oraz radnych dzielnic Warszawy. Na listach w wyborach do rad powiatów, rad miejskich, sejmików oraz rad dzielnic Warszawy obowiązują 35-procentowe kwoty, czyli liczba kobiet i mężczyzn na listach nie może stanowić mniej niż 35 proc. liczby wszystkich kandydatów. W wyborach do rady gminy może startować każdy obywatel Unii Europejskiej, jeśli na stałe mieszka na terenie danej gminy.

Do 17 października do północy komitety będą miały czas na zgłoszenie kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast (dodatkowy termin jest możliwy, gdy żaden kandydat nie zostanie zgłoszony lub gdy zostanie zgłoszony tylko jeden). Prawo zgłaszania kandydatów ma komitet wyborczy, który zarejestrował listy kandydatów na radnych w co najmniej połowie okręgów wyborczych w danej gminie. Kodeks wyborczy nie zakazuje jednoczesnego kandydowania na radnego i na wójta, burmistrza lub prezydenta miasta.

27 października minie termin, do kiedy osoby niepełnosprawne mogą zgłaszać chęć głosowania korespondencyjnego.

Z kolei 7 listopada minie czas na złożenie wniosku ws. głosowania przez pełnomocnika. Mają do tego prawo osoby niepełnosprawne i te, które w dniu głosowania będą miały ukończone 75 lat.

W piątek 14 listopada o północy rozpocznie się cisza wyborcza, która potrwa do zakończenia głosowania. Najwyższa kara, bo od 500 tys. zł do 1 mln zł grozi za publikowanie w tym czasie sondaży przedwyborczych. Z kolei za prowadzenie agitacji wyborczej grozi kara grzywny. Głosowanie odbędzie się w niedzielę 16 listopada w godz. 7-21.

Dwa tygodnie później, 30 listopada przeprowadzona zostanie druga tura głosowania tam, gdzie w pierwszej turze nie zostanie wybrany wójt, burmistrz lub prezydent miasta. Do drugiej tury przechodzi dwóch kandydatów, którzy otrzymali najlepszy wynik.

kamienskie.info / źródło: PAP