Sołtys fot. Internet

Dziś Dzień Sołtysa – coroczne polskie święto obchodzone 11 marca. Chociaż instytucja sołtysa istnieje w Polsce od 800 lat to dopiero w ostatnich latach dzisiejsze święto staje się coraz popularniejsze w gminach wiejskich. I to właśnie dzisiaj, gdy sołtysi w Polsce świętują, Bronisław Komorowski podpisał ustawę o funduszu sołeckim. Nowe prawo ma zmotywować ich do częstszego tworzenia funduszów sołeckich na rozwój.

Fundusz sołecki to pula pieniędzy na rozwiązywanie problemów społeczności lokalnych. Pieniądze daje gmina, która potem występuje do budżetu państwa o zwrot części środków. Podpisana dzisiaj ustawa zwiększa wysokość zwrotu pieniędzy z budżetu państwa na działania lokalne. Nowe prawo zakłada, że państwo odda o 10 proc. środków więcej niż dotąd.

Nowe przepisy mają umożliwić realizację wspólnych przedsięwzięć przez sołectwa z terenu danej gminy. Każde z sołectw ma uchwalać oddzielnie wniosek dotyczący wspólnego przedsięwzięcia. Umożliwi to kumulowanie środków funduszu na realizację większych inwestycji. Twórcy nowych przepisów liczą, że dzięki nowej ustawie uda się zwiększyć liczbę gmin korzystających z funduszu sołeckiego o 15 proc. Do tej porty fundusz sołecki był utworzony w 55 proc. gmin.

W ustawie zapisano też możliwość zmian w planowanych przedsięwzięciach oraz jego zakresu w ramach przyznanego limitu środków. Zmiana ma dać samorządom elastyczność i pozwolić na wydawanie zaoszczędzonych środków lub reagowanie na nieprzewidziane zdarzenia.

Redakcja kamienskie.info składa życzenia wszystkim Paniom i Panom Sołtysom działającym na terenie powiatu kamieńskiego. Wytrwałości życzymy i sił do pracy.

kamienskie.info

———————————-

Z okazji przypadającego w dniu 11 marca Ogólnopolskiego Dnia Sołtysa Wszystkim Sołtysom oraz Radom Sołeckim z terenu Powiatu Kamieńskiego składam najserdeczniejsze życzenia. Życzę wielu ciekawych inicjatyw i efektywnych działań w życiu zawodowym i osobistym, wytrwałości w konsekwentnym realizowaniu planów, a także pozytywnej energii i gotowości do zmierzenia się z nowymi wyzwaniami, które niech przynoszą satysfakcję i uznanie społeczności lokalnej.

Bogdan Czaplicki-Sołtys Sołectwa Ostromice