plk20016_IMG_6258_(2)

Warsztaty archeologii eksperymentalnej poprzedzą XX Festiwal Słowian i Wikingów, który latem odbędzie się na Wyspie Ostrów koło Wolina. Uroczyste podpisanie umowy połączone z konferencją prasową z udziałem wicemarszałka Województwa Zachodniopomorskiego Wojciecha Drożdża oraz przedstawicieli Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta – Wojciecha Celińskiego i Andrzeja Kłosowskiego, odbyło się w czwartek, 17 kwietnia br. w Szczecinie.

Podczas spotkania z dziennikarzami wicemarszałek Wojciech Drożdż podkreślił znaczenie działań Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta dla regionu – Jest to jedno z najbardziej aktywnych stowarzyszeń, które ma swoją stałą prezentację i stały obszar działania na terenie Wolina. Niemniej jednak są już rozpoznawalni w całym kraju, również w kolebce polskości. Mieliśmy okazję spotkać się ze stowarzyszeniem na Kujawach, gdzie w Biskupinie była promowana i otwierana osada, którą Stowarzyszenie Słowian i Wikingów przygotowało na potrzeby tamtejszego muzeum archeologicznego. Zarząd Województwa, doceniając tę rolę, mając na uwadze, że stowarzyszenie jest organizatorem najważniejszego wydarzenia kulturalnego w pasie nadmorskim, które dzieje się podczas wakacji, dofinansuje tę imprezę kwotą 45 tys. Będzie ona miała ciekawą formułę w postaci warsztatów archologicznych – powiedział wicemarszałek Wojciech Drożdż.

Projekt pn. „XX Festiwal Słowian i Wikingów w Wolinie – warsztaty” ma na celu organizację imprezy historycznej, niezwykłego wydarzenia kulturalnego i artystycznego w postaci warsztatów archeologii eksperymentalnej. Uczestnicy będą mogli wziąć udział w różnorodnych zajęciach z zakresu rzemiosł okresu średniowiecza. Warsztaty odbędą się w dniach 25 – 30 lipca br. w Centrum Słowian i Wikingów na Wyspie Ostrów koło Wolina, natomiast XX Festiwal Słowian i Wikingów zaplanowany jest na 1 – 3 sierpnia 2014 r.

Członek Stowarzyszenia Słowian i Wikingów Wolin Jomsborg Vineta Andrzej Kłosowski zdradził szczegóły imprezy – Warsztaty towarzyszyły festiwalowi już od dawna. Są one rozwinięciem festiwalu, przedłużają go w sposób spokojny i rodzinny. Festiwal jest bardziej żywiołowy i waleczny. W tym roku chcielibyśmy zmienić formę warsztatów, poprzez ukierunkowanie ich na jedno rzemiosło. Do tej pory były tam rzemiosła różne: skórnictwo, bednarstwo, kowalstwo. W tym roku położymy nacisk na garncarstwo. Mamy doskonałych rzemieślników, zaproszonych z całej Europy, dlatego uczestnicy warsztatów spotkają się z najlepszymi. Chcielibyśmy wprowadzić również zeszyty skansenowe, które będą rekonstrukcją dawnych rzemiosł. Pierwszy zeszyt zostanie wydany pt. „Garncarstwo”. Praktyka i teoria będzie na wysokim poziomie – tymi słowami do udziału w wakacyjnych warsztatach zaprosił organizator Andrzej Kłosowski.