Zamość Gala 2 fot. W. Kowalski eZamosc.pl

W sobotę 16 sierpnia br. zakończył się 2. Zamojski Festiwal Filmowy „Spotkania z historią” – największy i najbardziej prestiżowy festiwal polskich filmów i reportaży dokumentalnych o tematyce historycznej, do którego swe prace zgłosiło ponad 130 twórców. Główne laury festiwalu to statuetki Zamość Perła Renesansu w kategorii najlepszy film dokumentalny oraz najlepszy reportaż historyczny.

Werdyktem jury pod przewodnictwem Janusza Zaorskiego statuetkę Zamość Perła Renesansu w kategorii najlepszy film dokumentalny otrzymał film „Miasto zatopionych bogów” Zdzisława Cozaca. Jak podkreślono, „to zrealizowana z rozmachem, niezwykle plastyczna wizja wczesnośredniowiecznego Wolina, która wyłania się z zapisków kronikarzy, skandynawskich sag i legend oraz odkryć archeologicznych.”

Film został zrealizowany w ramach autorskiego projektu Zdzisława Cozaca „Tajemnice początków Polski” w koprodukcji z TVP Historia, dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jomsborg-Vineta.

Zamość Gala 3 fot. ckf Stylowy

W filmie wystąpili licznie odtwórcy historyczni związani z Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie, a także naukowcy badający dzieje wolińskiego emporium handlowego.

Grand Prix za szczególne zasługi dla polskiej kinematografii historycznej odebrał Krzysztof Zanussi, a za muzykę filmową do filmów historycznych Krzesimir Dębski.

Nagrody zostały wręczone podczas uroczystej Gali w sobotę 16 sierpnia 2014 na Rynku Wielkim w Zamościu, transmitowanej na antenie TVP Historia. Festiwalową Galę uświetnił koncert muzyki filmowej w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej im. Karola Namysłowskiego w Zamościu pod batutą Krzesimira Dębskiego.