1466225_329150317223475_1249957899_n

Oj działo się działo! Wolontariusze i Darczyńcy tworzący projekt „Szlachetnej paczki” zmagali się z huraganem Xawery by do każdej z potrzebujących rodzin trafiły paczki. Dziesięciu wspaniałych wolontariuszy zajmowało się 21 rodzinami z gmin Kamień Pomorski, Dziwnów i Świerzno. To do nich trafiło przeszło 500 paczek z żywnością, odzieżą czy środkami czystości. W paczkach znajdowały się upominki, które u większości dzieci i ich rodziców powodowały wzruszenie i łzy szczęścia. Projektem zostały objęte rodziny wielodzietne, matki samotnie wychowujące dzieci, rodziny gdzie wśród nich są dzieci z niepełnosprawnością, osoby starsze i samotne.

„Jedna, druga trzecia… Po dziesiątej stracili już rachubę, a kupka cały czas się powiększała. W końcu złapali się za głowę – paczek było 28!

  Pani Magda jest matką samotnie wychowującą dwie córeczki. Jedna z nich – Amelka ma dwa latka, druga osiem miesięcy. Ojciec zostawił je zaraz po urodzeniu młodszej z nich, Kasi. Dzisiaj mieszkają z rodzicami i rodzeństwem pani Magdy, bo na własny kąt ich nie stać. Rezultat jest dość ciasny – dwa pokoje, 25 m2 i 7 osób.

Jesce, jesce!

Na początku było lekkie niedowierzanie, nieśmiałość i wolno wysuwający się zza futryny nos. Później cicha radość, która nie pozwoliła na żadne okrzyki szczęścia, tylko lekki uśmiech pod nosem. Na końcu krótkie słowo wydobywające się ze zduszonego gardła – Dziękuję.

final001

– Jesce, jesce, następny! – wydawała rozkazy Amelka i pokazywała paluszkiem na następne pudełko, które ma zostać rozpakowane. Świąteczny papier fruwał w milionach kawałków po całym pokoju, a 2-latka pękała ze śmiechu.

Kolorowe płyny, malutkie kozaczki, słodycze… – To nie dla mnie, to dla Kasi – powiedziała Amelka i z pewną miną sięgała po następny pakunek. W jednym znalazła coś dla siebie: – Lala będzie miała na imię Zuzia! – krzyczała podskakując z radości. Pani Magda ze wzruszenia spuściła głowę w dół, żeby ukryć łzy. Wcześniej nie myślała o lalkach dla dziecka. Co po lalce skoro garnek jest pusty?

Malutki pokoik zatonął w morzu podarunków.  – Najbardziej cieszę się z pampersów. Bo normalnie to drugie są… I kaszek – Kasia zjada całą w ciągu dnia! A jeśli chodzi o mnie… Ważne żeby dzieci były szczęśliwe.”

Takie emocje przy wręczaniu paczek towarzyszyły wolontariuszom i obdarowanym rodzinom. Ja ze swojej strony bardzo serdecznie dziękuje za zaangażowanie całej Drużynie „Szlachetnej paczki”: Joannie Charusta, Dorocie Lisiczko, Uli Kruczek, Emilii Pietrzkiewicz, Danusi Agata, Mirosławie Chliszcz, Wiolecie Zawakiewicz, Julicie Szeliga-Dyjak, Jarkowi Czerniak i Karolowi Stec. Od sierpnia do grudnia przechodziliśmy poszczególne etapy projektu, wybór rodzin, ich dobór do projektu, potem kontakty z Darczyńcami i na koniec wielki finał!

final002

Dziękuje bardzo serdecznie Darczyńcom: szkołom z Kamienia Pomorskiego, Koniewa, Gryfic i Świnoujścia, Przedszkolu ze Szczecina oraz wszystkim indywidualnym osobom, które przygotowały paczki.

To dzięki Nam wszystkim mądra pomoc trafiła do 21 rodzin z powiatu kamieńskiego. A już za rok XIV edycja projektu „Szlachetna paczka”. Wesołych Świąt!

Ariel Juszczak

Lider Rejonu Kamień Pomorski