Ratusz

Gmina Kamień Pomorski zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego w związku z ilością zrealizowanych projektów inwestycyjnych. – taką informację przygotował dział promocji kamieńskiego magistratu.

Z komunikatu dowiadujemy się, iż kwota, jaka została pozyskana przez wszystkie podmioty na realizację zadań w  gminie Kamień wynosi 47 mln  848 tys. zł, oraz iż łącznie na terenie powiatu w latach 2007-2013 zostało zrealizowanych 49 projektów, z czego 17 było wykonanych w gminie Kamień Pomorski. Dopiero po wejściu na stronę Programu Regionalnego dla Rozwoju Pomorza Zachodniego dowiadujemy się,  co wynika z pełnego zestawienia.

Gmina Kamień Pomorski faktycznie jest w nim liderem, jednak zestawienie nie obejmuje projektów RPO przygotowywanych tylko przez kamieński magistrat, czyli podmiot publiczny ale i przez podmioty prywatne, więc przedsiębiorców. Są też inne samorządy, jak chociażby powiat kamieński czy samorząd wojewódzki. Niestety nie udało nam się ustalić jakie inwestycje obejmuje kwota 47 mln 848 tys. wyliczona dla Kamienia Pomorskiego, gdyż nie jest to w żaden sposób zaznaczone, a po zliczeniu kwot z poszczególnych inwestycji kwota ostateczna dofinansowania jest znacznie większa. Natomiast w samym zestawieniu zamiast 17 mamy 15 projektów. Jak widać nic się nie zgadza.

W zestawieniu jest firma Wyroby Granitowe Wołczyk, z dwoma projektami wartymi 7,5 mln złotych uzyskała w przygotowanym rankingu ponad 3mln 500tys. zł dofinansowania, Apteka „PASTYLKA” – Henryka Ochnio-Kordal, budowa i zakup wyposażenia kliniki 1 dnia oraz apteki – wprowadzenie innowacyjnych usług w zakresie świadczeń medycznych w inwestycji wartej ponad 4 mln 100 tys. zł uzyskała 1 mln zł dofinansowania. Inwestycje Powiatu Kamieńskiego z poprzedniej kadencji modernizacja sali gastronomicznej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Kamieniu Pomorskim, czy przebudowa drogi Łukęcin – Strzeżewo także znalazły się w zestawieniu przypisanym gminie Kamień Pomorski.

Kolejne miejsce w zestawieniu zajmują Międzyzdroje. Największą inwestycją realizowaną przez gminę jest wprowadzenie nowej formy turystycznego zagospodarowania Promenady Gwiazd w Międzyzdrojach. Projekt o wartości blisko 19 mln 500 tys. zł uzyskał ponad 7mln dofinansowania. „Wzrost konkurencyjności poprzez wprowadzenie innowacyjnych usług i produktów w Hotelu Aurora” to 7 mln zadanie, które uzyskało 3mln 354tys. zł dofinansowania. Na liście znalazło się też zadanie „Gondola zanurzeniowa – rewolucja w polskich usługach turystyczno-edukacyjnych kluczem do wzrostu konkurencyjności Adler-Schiffe Polska na rynku międzynarodowym”, które miało być realizowane przez Adler-Schiffe Polska Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z 2mln dofinansowaniem. I wszystko byłoby jak należy gdyby nie fakt, że ktoś wpisał do wykazu zadanie… na które zgodnie z uchwałą Nr 495/13 Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego rozwiązano umowę.

3 i 4 miejsca w zestawieniu zajęły Dziwnów i Golczewo, tabele zamykają Wolin i Świerzno.

Kliknij i zobacz pełne zestawienie. Dowiedz się które firmy i samorządy korzystały z dofinansowania

kamienskie.info