1

Od początku istnienia naszego Muzeum jesteśmy świadkami agonii zabytkowego dworu w Dobropolu, w gminie Wolin. Obiekt ten zbudowany został w 1777 r. przez Ernesta Matthiasa von Köllera, przedstawiciela rodu znanego na Pomorzu od drugiej połowy XIII w. Barokowy dwór Köllerów, założony na rzucie prostokąta, był dwukondygnacyjnym, częściowo podpiwniczonym budynkiem wzniesionym w konstrukcji ryglowejj. Do dworu w XIX wieku dobudowano skrzydła boczne.

W głównej części znajdowała się szeroka reprezentacyjna sień, a za nią dwuskrzydłowe drzwi, za którymi znajdowała się XVIII-wieczna klatka schodowa prowadząca na pierwsze piętro. Drzwi te wieńczyło pierwotnie, zabezpieczone i poddane konserwacji przez MHZK w 2011 r. nadświetle, które jest dziś prezentowane na stałej wystawie naszego Muzeum mieszczącej się w kapitularzu katedralnym Od zachodu do budynku przylegał park w stylu francuskim, obecnie całkowicie zaniedbany i daleki od swego dawnego stanu.

5

Po drugiej wojnie światowej gospodarzem dworu stało się Państwowe Gospodarstwo Rolne. Wówczas dokonano nielicznych remontów. Budynek do czasu likwidacji PGR-u, na początku lat 90. XX w., był w nie najgorszym stanie. W 1998 r. Agencja Własności Rolnej Skarbu Państwa w Szczecinie sprzedała go osobie fizycznej. Od tej pory na skutek postawy właściciela, dążącego do zniszczenia budynku, ulegał on postępującej dewastacji. Dziś, w żaden sposób niezabezpieczony, jest już całkowicie zrujnowany.

MHZK