Inwestuj w Kamieniu Pomorskim

Zgodnie z zapowiedzią w kamieńskim Ratuszu odbyło się spotkanie gospodarcze „Inwestuj w Kamieniu Pomorskim”. Choć przygotowywana z pompą impreza z nazwy miała mieć charakter międzynarodowy, to nie stawił się na niej żaden podmiot działający za granicą. Na sali obecnych było m.in. kilku lokalnych przedsiębiorców, burmistrzowie gmin naszego powiatu oraz urzędnicy.

O imprezie dowiedzieliśmy się zaledwie miesiąc temu wraz z projektem uchwały przedstawionym radnym do akceptacji o przyznaniu ponad 46 tys. zł na ten cel. Impreza miała charakter otwarty dla przedsiębiorców. Jak informował podczas ostatniej sesji zastępca burmistrza, rozesłano blisko 150 zaproszeń do różnego rodzaju firm oraz podmiotów gospodarczych funkcjonujących za granicą.

Obawy radnych o to, że w małej sali ratusza nie znajdzie się miejsce dla wszystkich, były bezpodstawne, gdyż odzew na zaproszenia okazał się znikomy. Na liście gości na próżno było szukać przedstawicieli kapitału zagranicznego. Dominowali lokalni przedsiębiorcy oraz burmistrzowie samorządów z terenu powiatu kamieńskiego.

Inwestuj w Kamieniu Pomorskim

Materiały organizatora fot. kamienskie.info

Jedno z wystąpień w trakcie dzisiejszego spotkania należało do organizatora. W imieniu gminy przemawiali Waldemar Predko oraz Wojciech Leszczyński. Z przemówienia mogliśmy się dowiedzieć o otwartości administracji lokalnej na współpracę, upraszczaniu formalności przez urzędników czy skracaniu i dotrzymywaniu terminów i zobowiązań. Jako priorytet urzędnicy stawiają sobie minimum biurokracji oraz utrzymywanie niskich stawek podatkowych.

Dość oryginalną mowę wygłosiła także dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy. Choć jak sama podkreślała, bezrobocie w powiecie sięga 19% to jest to: „(…) nasz atut, w aspekcie tego, o czym dzisiaj rozmawiamy, czyli nowych miejscach pracy”powiedziała Grażyna Och.

Każdy z przybyłych gości tuż przed wejściem na salę wpisywał się na listę obecności. Możemy jedynie wnioskować ze zdjęć ile osób uczestniczyło w konferencji, gdyż lista obecności została schowana przed nami oraz przedstawicielką Dziennika Powiatu Kamieńskiego przez jedną z urzędniczek. Odmówiono nam także wglądu do niej. Nie wiemy więc, kto na sali był prelegentem, organizatorem czy po prostu osobą zaproszoną a kto zgłoszonym uczestnikiem (przedsiębiorcą) zainteresowanym bezpośrednio tematyką konferencji.

Po oficjalnej części imprezy, dla grupy osób zaplanowano rejs po Zalewie Kamieńskim. W programie przewidziana jest także kolacja w gospodarstwie agroturystycznym w Borzysławiu.

kamienskie.info