Janusz Palikot w Stuchowie (18)

Około 30 osób przysłuchiwało się pomysłom przewodniczącego Twojego Ruchu na rozwiązanie problemów, z jakimi od lat borykają się mieszkańcy wsi popegeerowskich. Oprócz Janusza Palikota w spotkaniu wzięli udział Małgorzata Prokop-Paczkowska, członkini Zarządu Krajowego TR, kandydatka do PE oraz Marcin Sampławski Przewodniczący Zarządu TR na województwo zachodniopomorskie. – Mam nadzieję, że nie są to tylko puste słowa. Przyniosłem starą popegeerowską rękawicę, chciałbym aby Pan Janusz ją symbolicznie podjął. Ma ona przedstawiać problemy wsi popegeerowskiej – podkreślił sołtys Stuchowa, Józef Chojnacki.

Likwidacja Agencji Nieruchomości Rolnych oraz połączenie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego w jedną agencję, to w ocenie Janusza Palikota sposób na uwolnienie środków potrzebnych na rozwój polskiej wsi.

– Te ustawy leżą już rok czasu w „zamrażarce” pani Kopacz. Pani Marszałkini występuje o różne opinie, oceny i to tak trwa już rok czasu. W najbliższych tygodniach parlament będzie musiał się nimi zająćstwierdził Janusz Palikot.Janusz Palikot w Stuchowie (21)

W ocenie przewodniczącego Twojego Ruchu, ANR została powołana po to, aby sprzedawać nieruchomości. Miała sprzedać wszystkie grunty i ziemie w ciągu pierwszych pięciu lat działania.

– Minęło prawie 20 lat a oni dalej mają 3 mln hektarów ziemi. Ci ludzie żyją z zarządzania tymi nieruchomościami. Co pewien czas, coś tam sprzedadzą a pieniądze idą na pensje i funkcjonowanie agencji. Według tego planu, Ci działacze najczęściej Polskiego Stronnictwa Ludowego i ich znajomi pozatrudniani na różnych stanowiskach zaplanowali sobie, że będą żyli w ten sposób jeszcze dziesięć czy nawet więcej lat. Postanowiliśmy wymusić na Agencji ustawą przekazanie tych gruntów za minimalną opłatę na poziomie 1-2% wartości, opłacanych z zysków z produkcji rolnych na tych gruntach. Miałyby je otrzymać dwie grupy rolników; małych gospodarstw rolnych, którzy wzmocnieni dodatkowymi hektarami mogliby bardziej racjonalnie gospodarować oraz dla gospodarstw wyspecjalizowanych, które wymagają długiego cyklu inwestycyjnego – tłumaczył Janusz Palikot.

Janusz Palikot w Stuchowie (12)

Z uzyskanych w ten sposób środków TR chciałby stworzyć fundusz, który w założeniu miałby wspierać rolników i ich działania inwestycyjne. Te środki mogłyby być wykorzystywane także w miejscowościach popegeerowskich np. na odnowę mieszkań. Druga ustawa zaprezentowana przez przewodniczącego TR dotyczy połączenia Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa z Agencją Rynku Rolnego.

– To jest zalecenie Unii Europejskiej, aby jedna agencja zajmowała się środkami europejskimi. Chodzi o uproszczenie, o to żeby rolnik czy ktokolwiek kto się stara o środki mógł w łatwy i przyjazny sposób załatwić swoje sprawy. Jednocześnie spowoduje to odbiurokratyzowanie i kolejne uwolnienie środków z możliwością przeznaczenia ich na dotacjepodkreślił Janusz Palikot.

kamienskie.info