Sąd Okręgowy w Szczecinie podtrzymał i podzielił argumentację Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim w sprawie umorzenia postępowania wytoczonego Pawłowi Ukraińskiemu – redaktorowi naczelnemu portalu kamienskie.info przez Grzegorza Jóźwiaka oraz Jacka Edmunda Klimeckiego. Nie pomogła mowa pełnomocnika Burmistrza Dziwnowa i dyrektora Centrum Usług Wspólnych. Obydwaj panowie oprócz przełknięcia goryczy kolejnej porażki będą musieli teraz pokryć koszty postępowania sądowego. 

Sprawa miała swój początek w 6 listopada 2015 roku. Wtedy to w publikacjach dotyczących pełniących obowiązki kolejnych dyrektorów Zarządu Portu opisaliśmy proceder jaki od lat panował w Dziwnowie, a wyszedł na jaw przypadkiem, przy okazji analizy oświadczeń majątkowych. Wszystkie materiały prasowe wywoływały szeroką dyskusję i oburzenie naszych Czytelników i właśnie to najbardziej zabolało „bohaterów” portowej opowieści.

Choć Jacek Klimecki jak i Grzegorz Jóźwiak nigdy nie wystąpili z wnioskiem o sprostowanie oraz nie wskazali, które fragmenty artykułów mogłyby być nieprawdzie, to zdecydowali się wziąć prawnika i wystąpić o zadośćuczynienie i naprawienie uszczerbku na wizerunku w związku z pojawiającymi się na portalu komentarzami.

Tu zaczęło się robić ciekawie, bowiem ani Klimecki, ani Jóźwiak przez kilkanaście miesięcy nie próbowali dociekać, kto konkretnie napisał komentarze. Do dziś do naszej redakcji nie wpłynęła żadna prośba – z policji czy to prokuratury – o przekazanie numerów IP, obraźliwych w ocenie Burmistrza i Dyrektora wpisów. Cel był jasny – „bohaterowie” portowej opowieści zdecydowali się na obciążenie odpowiedzialnością i ukaranie Pawła Ukraińskiego. W uzupełnieniu pozwu przesłanym do Sądu 16 września 2016 roku, znalazły się zarzut, że redaktor naczelny portalu kamienskie.info ułatwił pomawianie jego klientów poprzez publikacje komentarzy anonimowych Czytelników w których wyrażali w nich swoją niepochlebną opinię dotyczącą procederu i panującej w gminie Dziwnów sytuacji.

W listopadzie 2016 roku na rozprawie w Sądzie Rejonowym nie stawili się głowni zainteresowani tj. oskarżyciele Grzegorz Jóźwiak i  Jacek Klimecki. Nieobecny był także mecenas reprezentujący burmistrza i dyrektora. Sędzia Sądu Rejonowego Mirosława Nederlof umorzyła postępowanie wskazując, że w listopadzie 2015 roku po otrzymaniu pisma od pełnomocnika Grzegorza Jóźwiaka i Jacka Klimeckiego, nasza redakcja uniewidoczniła wszystkie komentarze, niezależnie od ich treści wykazując pełną gotowość do współpracy.  – Na pismo Jacka Klimeckiego i Grzegorza Jóźwiaka pełnomocnik Pawła Ukraińskiego zwrócił się w 9 grudnia 2015 roku o wskazanie które komentarze naruszają ich dobre imię. Redaktor naczelny dając wyraz dobrej woli zablokował od razu możliwość wyświetlania wszystkich komentarzy. Pismo pozostało bez odpowiedzistwierdziła w uzasadnieniu sędzia.

Sąd kilkukrotnie podkreślił, powołując się na inne wyroki Sądów Apelacyjnych w Polsce, że usługodawca nie ma obowiązku monitorowania sieci, do momentu wystąpienia wiedzy o fakcie naruszenia czy bezprawnym charakterze naruszenia. Stawianie takich wymogów byłoby sprzeczne z przepisami prawa.

Grzegorz Jóźwiak i Jacek Klimecki niezadowoleni z decyzji Sądu w Kamieniu Pomorskim postanowili się odwołać. Dziś (16.03) odbyła się kolejna rozprawa. Nie pomogła mowa pełnomocnika oskarżycieli. Sąd Okręgowy w Szczecinie podtrzymał i podzielił argumentację Sądu Rejonowego w Kamieniu Pomorskim w sprawie umorzenia postępowania wytoczonego redaktorowi naczelnemu portalu kamienskie.info. Obydwaj panowie oprócz przełknięcia goryczy kolejnej porażki będą musieli teraz pokryć koszty postępowania sądowego.