Ratusz

Gmina Kamień Pomorski znalazła się na ósmym miejscu w kraju pod względem najwyższych wydatków bieżących na administrację w przeliczeniu na jednego mieszkańca w kategorii miast powiatowych do 20 tysięcy mieszkańców. W rankingu przeprowadzonym przez branżowe pismo samorządu terytorialnego „Wspólnota” przed Kamieniem znalazły się jedynie Radziejów, Białobrzegi, Łobez, Słubice, Drawsko Pomorskie, Hrubieszów, Czarnków.

– Ranking wydatków administracyjnych to jeden z najstarszych rankingów publikowanych corocznie we „Wspólnocie”, a zarazem jeden z tych, które budzą największe emocje. W powszechnej opinii administracja jest źródłem znacznej części negatywnych zjawisk społecznych i gospodarczych. Bo wiadomo… wszystkim jest ciężko, a tylko biurokracja sobie radzi. Gdyby obciąć pieniądze przeznaczane na „nich”, to starczyłoby na wiele innych, zaniedbanych dziedzin. Wszystkim każą oszczędzać, tylko na sobie oni (władza) jakoś nie oszczędzają tłumaczy w swoim artykule Paweł Swianiewicz, profesor nauk ekonomicznych, kierownik Zakładu Rozwoju i Polityki Lokalnej na Wydziale Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego.

Clipboard01

fot. kamienskie.info

Razem z Kamieniem Pomorskim sklasyfikowano 79 innych samorządów. Koszt funkcjonowania administracji w przeliczeniu na jednego mieszkańca wynosi 332 zł 88 gr. „Liderem” rankingu w kategorii miast powiatowych do 20 tysięcy mieszkańców jest Czarnków, w którym w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje się 448 zł 62 gr.

Clipboard02

fot. kamienskie.info

Co ciekawe, w Kamieniu według „Wspólnoty” w przeliczeniu na jednego mieszkańca wydaje się więcej na administrację niż w… 15 miastach wojewódzkich. „Wyprzedzają” nas jedynie Wrocław – 347 zł 87 gr, Opole – 378 zł 20 gr oraz Warszawa – 450 zł 69 gr.

kamienskie.info