fot. KTBS

fot. KTBS

Prace przy budowie kwartału kamienic w Kamieniu Pomorskim każdego dnia posuwają się naprzód. Specjalnie po to, aby mieszkańcy mogli śledzić kolejne etapy budowy na jednym z portali społecznościowych powstał foto dziennik budowy, w którym na bieżąco mają być umieszczane zdjęcia z kolejnych etapów realizacji inwestycji. Na razie wszystko idzie sprawnie, jednak niebawem mogą pojawić się pierwsze przeszkody, gdyż w dalszym ciągu nie ma zgody na usunięcie pozostałego na byłym targowisku blaszaka, w którym niegdyś znajdował się bar.

Pomimo, iż właścicielce blaszaka 25 sierpnia 2011 roku wypowiedziano umowę dzierżawy gruntu, ta nie chce opuścić terenu inwestycji. W październiku 2012 roku, 20 lutego 2013 roku oraz 4 lipca 2013 roku urzędnicy zwracali się o wydanie nieruchomości. W związku z tym, iż wezwania nie pomagały, gmina skierowała sprawę do Sądu.

Sąd Rejonowy w Świnoujściu Wydział VI Zamiejscowy Cywilny w Kamieniu Pomorskim wydał wyrok nakazujący wydanie nieruchomości, jednak właścicielka baru złożyła wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia wniosku o sporządzenie uzasadnienia. Sąd odmówił przywrócenia terminu, jednak właścicielka złożyła zażalenie do Sądu Okręgowego w Szczecinie, który na mocy wątpliwości „reformy Gowina”, czyli braku umocowania Sędziów w Kamieniu Pomorskim do orzekania, uchylił orzeczenie i skierował sprawę do ponownego rozpoznania, ale wyłącznie w zakresie wniosku o przywrócenie terminu.

fot. KTBS

fot. KTBS

Do tej pory na właścicielkę baru nałożono ponad 20 tys. zł kary za bezumowne korzystanie z gruntu, jednak i to nie pomogło. Postanowiliśmy skontaktować się z Renatą Bielaszewską-Mamzer, prezes KTBS, aby dowiedzieć się czy dalsze blokowanie wydania nieruchomości może zaszkodzić prowadzonym pracom ziemnym?

Na obecnym etapie budowy jeszcze nam to nie przeszkadza, ale wiosną zakres prac prowadzonych przez Wykonawcę znacznie się poszerzy. Niezależnie od utrudnień jakie z tego tytułu nas dotkną, kolejne kroki pani Szymaszek zmierzające do przedłużenia postępowania, narażają miasto i jego mieszkańców na – mówiąc wprost – pośmiewisko. Za rok, co w sytuacji bezprawnego zajmowania gruntu przez panią Szymaszek od 2011r. jest bardzo krótkim terminem, naszą inwestycję będą wizytowali przedstawiciele Komisji Europejskiej. Naszym projektem interesują się również przedstawiciele polskiego Rządu i Parlamentu oraz regionalne i lokalne media, stąd też ich obecność na uroczystości oddania kwartału do użytku jest wielce prawdopodobna. Nie potrzeba nadprzyrodzonych zdolności, żeby przewidzieć, jaką sławą będzie się cieszyło nowe centrum Kamienia Pomorskiego w Polsce i Europie…

Z punktu widzenia KTBS ważna jest też kwestia ewentualnych kar finansowych ze względu na niezachowanie terminów, jeżeli nie rozwiąże się problemu blaszaka, w którym mieścił się bar.

Jeżeli nie zmieścimy się w terminach- poinformowała Renata Bielaszewska Mamzer – Będziemy musieli zwrócić tak zwaną korzyść, czyli obniżone odsetki od kredytu inwestycyjnego. To naprawdę duże pieniądze. Na razie prace przebiegają zgodnie z planem i dołożymy wszelkich starań, by nie dopuścić do sytuacji, w której budżetowi miasta groziłoby takie niebezpieczeństwo. Jeżeli pani Szymaszek czuje potrzebę istnienia w budowanej przez nas nowoczesnej przestrzeni miejskiej, znajdziemy inny, lepszy sposób, by wyjść naprzeciw jej potrzebom.

kamienskie.info