fot. UM w Wolinie

Od paru dni mieszkańcy sołectwa Laska cieszą się długo oczekiwaną świetlicą wiejską, która została w dniu 18 grudnia 2013 r. przekazana do użytku.

W wydarzeniu tym oprócz mieszkańców sołectwa Laska z sołtysem – Franciszkiem Jamrożkiem na czele udział wziął przedstawiciel Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego – dyrektor Wydziału Rolnictwa i Rybactwa – Dominik Gronet, który w imieniu członka Zarządu Województwa Zachodniopolskiego – Jarosława Rzepy – przekazał gratulacyjny list okolicznościowy dla społeczności sołectwa Laska i burmistrza, burmistrz Wolina Eugeniusz Jasiewicz, ze swoim zastępcą – Ryszardem Mrozem, sekretarz Gminy Wolin Stanisław Łaszcz, przewodniczący Rady Miejskiej w Wolinie Jan Frankowski wraz z zastępca, radni oraz liczne grono sołtysów Gminy Wolin. W otwarciu świetlicy wziął udział również woliński Proboszcz – ks. Kanonik Leszek Konieczny, który dokonał jej poświęcenia.

5

Burmistrz w krótkim wystąpieniu podkreślił, że społeczność sołectwa Laska zasługuje na nową świetlicę, wykazała się szczególną cierpliwością oraz gospodarnością w ostatnich latach, co jest zasługą obecnego sołtysa – pana Franciszka Jamrożka oraz osób z nim współpracujących, za co należy im się szczególne podziękowanie. Architektonicznie i funkcjonalnie świetlica jest podobna do eksploatowanej od 2011 r. świetlicy wiejskiej w Uninie. Na powierzchni użytkowej 134,57 m2 wygospodarowano salę spotkań, zaplecze kuchenne, sanitariaty, pomieszczenie biurowe. Świetlicę wyposażono w stoły, krzesła, sprzęt multimedialny (laptopy, telewizor) i nagłaśniający, stół do tenisa. Urządzono kuchnię. Przy świetlicy zorganizowano plac rekreacyjny z grillem i urządzeniami zabawowymi dla dzieci.

Prace budowlane wykonał Zakład Ogólnobudowlany Andrzej Kozłowski ze Szczecina. Koszt tego zakresu to 350 tys. zł. Zagospodarowanie terenu zrealizował Zakład Usługowy Romualda Jarnutowskiego z Wolina. Wyposażenie świetlicy i zagospodarowanie terenu kosztowało łącznie 110 tys. zł. Inwestycja była współfinansowana ze środków Programu operacyjnego  „Zrównoważony sektor rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013”. Wartość dofinansowania pozyskanego z tego źródła (za pośrednictwem LGR „Zalew Szczeciński”) to prawie 400 tys. zł.

7

Zaproszeni goście zostali wyjątkowo gorąco ugoszczeni przez gospodarzy – mieszkańców sołectwa Laska, którzy zaprezentowali wyjątkowy kunszt kulinarny i organizacyjny. Otwarcie świetlicy uświetnił występ zespołu „Ostromice Kapela”, który jak zawsze – spotkał się z bardzo życzliwym przyjęciem gospodarzy i gości.