kanalizacja

Wójt gminy Świerzno Krzysztof Atras nie zna odpowiedzi na proste pytania dotyczące montażu oczyszczalni przydomowych w miejscowościach gminy, którą kieruje. Redakcja kamienskie.info zadała dziesięć podstawowych pytań. Na żadne nie otrzymała odpowiedzi mimo upływu terminu. Natomiast ta, którą otrzymaliśmy, wskazuje na to, że wójt pomylił nasz artykuł „Kanalizacyjny bubel w gminie Świerzno?”, z wnioskiem o udostępnienie informacji publicznej.

Pół roku temu gmina Świerzno podjęła się zadania  poprawy gospodarki wodno – ściekowej, w tym miedzy innymi budowy przydomowych oczyszczalni. Mieszkańcy byli pełni optymizmu, jednak pierwsze problemy pojawiły się jakiś czas po instalacji oczyszczalni. Okazało się bowiem. np. w Chominie, że niezależnie od podłoża, montowano oczyszczalnie bez tzw. sączków, co powodowało wybijanie ścieków.

Najwyraźniej nikt nie przeprowadził badania gruntu. U mnie pod trawą jest w zasadzie tylko glina, więc ciężko, żeby takie podłoże cokolwiek wchłaniało. Przyszła ekipa, zamontowała oczyszczalnię. Krótko po tym okazało się, że nieczystości wybijają i zalewa mi całą działkęmówił na początku marca w rozmowie z redakcją pan Kazimierz.

Zobacz także: Kanalizacyjny bubel w gminie Świerzno?

Z naszej wiedzy wynikało, iż w niektórych miejscowościach trwa dodatkowa instalacja sączków. Zadaliśmy więc wójtowi 10 pytań związanych z inwestycją.

Niestety wójt nie wie, jaki jest ogólny koszt inwestycji, w ilu gospodarstwach i w jakich miejscowościach zainstalowano oczyszczalnie, czym kierowano się przy wyborze miejscowości i gospodarstw w których zakłada się oczyszczalnie, kto był projektantem  inwestycji. Wójt nie wie też, kto jest wykonawcą, gdyż nie odpowiedział na to proste pytanie. Niestety nie wie też, jaki jest koszt robót dodatkowych, czyli zakładania sączków oraz gdzie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Gminy są te roboty ogłoszone. Jak nam odpowiedział, o te i inne rzeczy musi zapytać wykonawcę, bo… nazwaliśmy inwestycję „bublem” i przedłużył termin udzielenia odpowiedzi do 31 marca 2014 roku.

fot. kamienskie.info

fot. kamienskie.info

Martwimy się jednak, skoro nie wie kim jest wykonawca, gdzie skierował nasze pytania? Dziwimy się też, że wykonawca wie, co jest na stronie BIP Urzędu, którego kierownikiem jest pan Atras, a nie wie on sam. Niestety pan wójt pomylił nasz artykuł Kanalizacyjny bubel w gminie Świerzno?” (z 3 marca) z wnioskiem złożonym w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej (z 21 lutego), w którym nie używamy wyrazu „bubel”.

kamienskie.info