Grażyna Och

Na wczorajszej sesji Rady Powiatu, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy potwierdziła, iż prowadzone są rozmowy na temat likwidacji Filii Powiatowego Urzędu Pracy w Wolinie. W ocenie Grażyny Och składa się na to wiele czynników i jest to uzasadnione, bo pozwoli na wyzwalanie mobilności wśród klientów PUP oraz wzmocni niezbyt liczną kadrę w Kamieniu.

W połowie marca informowaliśmy, iż w związku z zamiarem likwidacji i przekształcenia Poradni Psychologiczno–Pedagogicznej w Wolinie pojawiła się propozycja przeniesienia Filii Powiatowego Urzędu Pracy w Wolinie do budynku, w którym obecnie znajduje się wolińska Poradnia. W związku z wykreśleniem likwidacji Poradni z Programu postępowania naprawczego przeniesienie Filii PUP stało się nieaktualne. Do tej kwestii podczas wczorajszej sesji powrócił radny Adam Trott.

– Rozmawiamy w tym temacie, jest to uzasadnione ekonomicznie i nie tylko. Nie ma tam odpowiednich warunków a gmina (Wolin przyp. red.) nie poczuwa się, aby partycypować w kosztach dla swojej społeczności gminnej. Od tylu lat nie możemy się doprosić jakiejś ulgi, w opłacie która wynosi 800zł miesięcznie, uważam, że jest to bardzo dużotłumaczyła Grażyna Och.

Wolińska Filia Powiatowego Urzędu Pracy obsługuje mieszkańców gminy Międzyzdroje i Wolin. Do Kamieńskiego PUP przyjeżdżają mieszkańcy gmin Dziwnów, Golczewo, Świerzno i Kamień Pomorski.

– Nie są to takie duże odległości tym bardziej, że musimy myśleć o wyzwalaniu mobilności wśród naszych osób zarejestrowanych, ponieważ otwierają nam się dwa duże rynki. Rynek powiatu kamieńskiego w zasadzie nie istnieje. Nic u nas się nie otwiera, nie pozyskuje się pracodawców albo robi się to na minimalnym poziomie. Więc może być taka możliwość likwidacji Filii. Rozproszenie działania przy tak małej kadrze jaką mamy i przy nowej ustawie będzie komplikowało prace i działania ukierunkowane na naszych klientów poinformowała dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy.

Zgodnie z nową ustawą każdy bezrobotny będzie indywidualnie prowadzony przez pracownika. Wniosek w Urzędzie będzie mógł być złożony droga elektroniczną, a bezrobotni będą musieli potwierdzać gotowość do podjęcia pracy raz na kwartał.

kamienskie.info