Ksawery

Z najnowszych danych uzyskanych z Enei i Energi wynika, ze liczba osób pozbawionych prądu zmniejszyła się – przy usuwaniu awarii prądu na terenie całego województwa pracuje ok 530 osób. Dane z godziny 12.30 wskazują, że prądu pozbawionych jest 41 tys. odbiorców (na 540 tys.).

Energetycy deklarują, że będą pracować nad  usunięciem awarii prądu do jutrzejszego wieczora.

Najwięcej awarii wiatr spowodował w powiatach: drawskim, szczecineckim, koszalińskim, białogardzkim i kołobrzeskim. Przerwy w zasilaniu występują miejscowo w Szczecinie oraz powiatach: gryfińskim, kamieńskim, goleniowskim, łobeskim, stargardzkim, pyrzyckim, gryfickim, wałeckim, choszczeńskim i myśliborskim.

Pod numer alarmowy 112 odnotowano zwiększoną liczbę połączeń. Od wczoraj, od godz. 18.00 do dziś, do godz. 11.00 odebrano 2523 zgłoszeń z tego 230 przekierowano do PSP, a 128 do policji. Większość dotyczyła powalonych drzew.

Ksawery

Strażacy w województwie od wczorajszego popołudnia interweniowali 562 razy, głównie przy usuwaniu powalonych drzew i konarów. W województwie odwołano zajęcia w 63 placówkach oświatowych, głównie z przyczyn braku energii elektrycznej i ogrzewania (np. dwie szkoły w Świdwinie, dwie w Biesiekierzu, dwie w Dobrej Nowogardzkiej).

Alarm p/sztormowy obowiązuje w portach Darłowo, Kołobrzeg, Dźwirzyno. Wstrzymany jest wszelki ruch statków. Pogotowie przeciwsztormowe obowiązuje w Świnoujściu oraz Dziwnowie. RZGW pełni całodobowe dyżury. Nie ma zagrożenia powodziowego – jeśli zmieni się kierunek wiatru na północno-zachodni – wówczas stan wód najprawdopodobniej będzie podniesiony.

Do godz. 11.00 nieprzejezdna była linia kolejowa Szczecin Podjuchy – Szczecin Port Centralny ( objazd przez Szczecin Dąbie). Wszystkie drogi krajowe są przejezdne, utrudnienia wystąpiły na drodze nr 11 Koszalin–Bobolice oraz na S10 Szczecin – Stargard Szczeciński (zablokowany jeden pas ruchu w związku z wypadkiem).

Lotnisko w Goleniowie: odwołano wczoraj w godzinach wieczornych przylot samolotu z Warszawy i odlot do Warszawy. Dziś odwołano dwa rejsowe wyloty pasażerskie – do Warszawy i Stavanger.

Ksawery

Maksymalne porywy wiatru zanotowane do tej pory: w pasie nadmorskim porywy wiatru wynosiły od 70 km/h do 120 km/h. W głębi lądu od 50 km/h do 85 km/h. Świnoujście 70 km/h, Darłowo 115 km/h, Dziwnów 100 km/h, Koszalin 120 km/h. W głębi lądu najbardziej wiało w Resku – 80 km/h, Trzcińsko – 80 km/h i Szczecinie 85 km/h.

Na dziś w głębi lądu prognozowany jest dość silny wiatr, od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 110 km/h. Nad morzem silny i bardzo silny, od 50 km/h do 60 km/h, w porywach do 125 km/h, lokalnie możliwe porywy do 135 km/h. Późnym popołudniem  wiatr będzie wiał słabiej.

źródło:
Zachodniopomorski Urząd Wojewódzki