Debata Golczewo

W piątkowe popołudnie w sali Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu odbyło się spotkanie zorganizowane przez Komendanta Powiatowego Policji w Kamieniu Pomorskim poświęcone tematyce bezpieczeństwa w gminie Golczewo. Około 40 osób, w tym radni, burmistrz i jego zastępca oraz mieszkańcy przez około 1,5 godziny pod okiem moderatora z Komendy Wojewódzkiej Policji zadawało pytania mł. insp. Krzysztof Sito. Dotyczyły one m.in. współpracy policji z samorządem, obsadzenia etatów czy działań policji na terenie gminy Golczewo.

Debata Golczewo

Według statystyk najwięcej zdarzeń, z którymi policjanci mają do czynienia w Golczewie to kradzieże i włamania. Komendant zapewnił, że ze swojej strony stara się robić wszystko, co w jego mocy i policja reaguje na każdy sygnał łamania prawa, o ile jest zgłaszany.

Debata Golczewo

W trakcie spotkania poruszano wiele tematów, jednak ciężko powiedzieć, jaki przyniesie efekty i czy usatysfakcjonuje golczewskich samorządowców. Nie ma co ukrywać, współpraca magistratu z policją, po zatrzymaniu burmistrza za jazdę pod wpływem alkoholu w czerwcu ubiegłego roku nie układa się najlepiej.

Pomimo chęci współpracy ze strony policji, gmina wbrew ustaleniom nie wywiązywała się ze swoich obietnic. Tak było w przypadku obecności funkcjonariuszy w sezonie letnim, kiedy to burmistrz zadeklarował na ten cel 20 tys. złotych. Golczewo było jedyną gminą, która nie przekazała policji obiecanych na ten cel środków.

Debata Golczewo

Zobacz także: Andrzej Danieluk atakuje Komendanta Policji. Krzysztof Sito skutecznie odpiera zarzuty

To nie jedyny problem z jakim borykali się policjanci. Kiedy media obiegła informacja o planach likwidacji posterunków w Golczewie i Dziwnowie Krzysztof Sito udał się na rozmowę do Komendanta Wojewódzkiego Policji.

Debata Golczewo

– Rozmawiałem na ten temat z burmistrzem Golczewa i burmistrzem Dziwnowa. Burmistrzowie poinformowali mnie, iż policja musi być, że zostaniemy zwolnieni z kosztów, że zostanie zrobione wszystko, aby stan był zachowany. Przekazałem Komendantowi Wojewódzkiemu, że obie gminy chcą partycypować w kosztach i proszą, aby nie likwidować posterunków. Z kolei, gdy jakiś czas później zwróciłem się na piśmie do burmistrzów, pan Grzegorz Jóźwiak odpisał mi, że podtrzymuje stanowisko, natomiast od pana burmistrza Golczewa odpowiedzi nie otrzymałem wcale – mówił podczas sesji 28 października 2013 roku Krzysztof Sito.

kamienskie.info