plk19815_IMG_16461

Po raz 50 zabrzmi na Pomorzu Zachodnim muzyka organowa i kameralna. Miłośnicy będą mogli jej posłuchać podczas 50 Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który tradycyjnie odbędzie się w Kamieniu Pomorskim. Pierwszy koncert już 20 czerwca 2014 r. Festiwal został objęty Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Uroczyste podpisanie umowy, dotyczącej organizacji wydarzenia oraz konferencja prasowa, odbyły się w środę, 9 kwietnia br., w Szczecinie. W spotkaniu udział wzięli wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego Wojciech Drożdż, burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Karpiński przewodniczący Towarzystwa Miłośników Ziemi Kamieńskiej Henryk Masłowski, członek Towarzystwa Helena Zwolska oraz kierownik w Wydziale Kultury, Nauki i Dziedzictwa Narodowego Przemysław Wraga.

Spotkanie otworzył wicemarszałek Wojciech Drożdż – Kamieński Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej jest to sztandarowa impreza Pomorza Zachodniego. W tym roku mamy okazję do szczególnego świętowania, gdyż przypada 50 edycja Festiwalu. Półwiecze obliguje, aby w pamięci melomanów, słuchaczy i turystów odwiedzających Kamień Pomorski, Festiwal zapisał się najpiękniejszymi złotymi zgłoskami, dlatego program jest niezwykle bogaty i zadowoli wszystkich słuchaczy  – zapowiedział wicemarszałek Wojciech Drożdż.

Tegoroczna, jubileuszowa edycja, zakłada organizację 11 koncertów organowo-kameralnych. Odbywać się one będą w kamieńskiej katedrze w letnie, piątkowe wieczory, od 20 czerwca do 29 sierpnia 2014 r.

plk19817_IMG_16561

Z wielkim entuzjazmem o Festiwalu opowiedział burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Karpiński – Jest to najstarszy Festiwal na Pomorzu Zachodnim – 50 edycja – jest się czym chwalić! – podkreślił burmistrz Bronisław Karpiński, będący przewodniczącym Komitetu Organizacyjnego – Początek wielu karier miał miejsce właśnie w Kamieniu Pomorskim. Spotykają się tutaj artyści z całego świata. Spotykają się również z naszymi mieszkańcami i gośćmi, którzy później interesują się muzyką kameralną, rozsławiają Festiwal i region, w tym historię Pomorza Zachodniego. Jesteśmy dumni z tego dziedzictwa – mówił burmistrz Kamienia Pomorskiego Bronisław Karpiński.

Burmistrz Bronisław Karpiński, zapraszając do zwiedzania cennych zabytków Kamienia Pomorskiego, opowiedział historię kamieńskich organów, które ufundował w 1669 roku książę pomorski Ernest Bogusław de Croy. Niezwykłe walory instrumentu dały początek Międzynarodowemu Festiwalowi Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbywa się w katedrze kamieńskiej nieprzerwanie od 1964 roku.

Koncerty uświetnią swoją obecnością wybitni wykonawcy z kraju i zagranicy. Będą to orkiestry, zespoły kameralne, chóry i soliści. Poza polskimi muzykami, wystąpią artyści z Austrii, Czech, Francji, Litwy, Niemiec i Włoch.

Organizacja festiwalu została wsparta, z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego, kwotą 28 tysięcy złotych.

źródło:
Urząd Marszałkowski