DSC06909

W pierwszym lub drugim kwartale według Zarządu Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej może nastąpić rozszerzenie granic strefy na gminę Kamień Pomorski. Informacje w sprawie jej powstania od kilku miesięcy próbował bezskutecznie od burmistrza uzyskać Arkadiusz Kuryś. Historia Kamieńskiej Strefy Aktywności gospodarczej sięga lutego 2008 roku. Wtedy to na łamach prasy informowano, iż: „obszar będzie aktywnym kąskiem dla inwestorów”.

– Zwracałem się do Bronisława Karpińskiego z pytaniem o powstanie strefy wielokrotnie. Niestety odpowiedzi, które uzyskiwałem były delikatnie mówiąc niesatysfakcjonujące – powiedział w rozmowie z redakcją radny Arkadiusz Kuryś – Postanowiłem  zwrócić z nurtującymi mnie pytaniami bezpośrednio do Zarządu Strefy i otrzymałem odpowiedź.

Jak zapewniają w odpowiedzi przesłanej do radnego Kurysia przedstawiciele Kostrzyńsko – Słubickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, są w stałym kontakcie zarówno z burmistrzem jak i pracownikami Urzędu Miejskiego.

– Sama procedura rozszerzenia stref wymaga wielkiego nakładu pracy. Aby przygotować wniosek o objęcie terenów w Kamieniu Pomorskim statusem specjalnej strefy ekonomicznej Urząd Miasta musiał przygotować kilkanaście dokumentów, pozwoleń oraz decyzji które otwierały mu drogę do tego rozszerzenia. Taka procedura wymaga stałej współpracy na wszystkich etapach przygotowań – czytamy w odpowiedzi na przesłanej radnemu Kurysiowi.

Brak pracy jest jednym z największych problemów gminy Kamień Pomorski. Według analizy lokalnych zagrożeń przeprowadzonej przez Centrum Rozwiązywania Problemów „Oxford Tower” z Warszawy alkoholizm oraz bezrobocie są głównymi problemami z jakimi boryka się Kamień Pomorski – „Brak pracy predestynuje osoby do spożywania alkoholu”.

– Najgorsze co może robić polityk, to składać obietnice bez pokrycia, będę ostrożny jeśli chodzi o odpowiedzi na pytanie czy strefa ruszy w tym roku – mówił reporterowi Radia Szczecin Andrzej Jędrzejewski 16 lutego 2008r. – Sądzę i spodziewam się i mam nadzieję, że w tym roku nastąpi otwarcie pierwszego zakładu.

kamienskie.info