4

W ramach realizowanego Projektu Edukacyjnego „Najlepszy w zawodzie”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Działanie 9.2 Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007 – 2013. Priorytet IX Rozwój wykształcenia i kompetencji w regionach. Działanie 9.2 Podniesienie atrakcyjności i jakości szkolnictwa zawodowego – w dniach 5 – 6 grudnia br. uczniowie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Benicach uczestniczyli w wycieczce zawodoznawczej, której tematem przewodnim była hipoterapia, hodowla i użytkowanie koni – w tym jeździectwo. Wyjazd ten jest elementem wsparcia realizowanych w ramach Projektu zajęć pozalekcyjnych tj. Hipoterapii – lepszy start w życie oraz Szkolnego Koła Jeździeckiego „Carisma”.

14

Na początek uczniowie odwiedzili Centrum Hipoterapii i Rehabilitacji „Zabajka” w Stawnicy. Centrum istnieje już od 16 lat, znajduje się w malowniczej okolicy oddalonej 4 km od miasta Złotowa (woj. wielkopolskie). Ośrodek funkcjonuje w systemie całorocznym, w formie dwutygodniowych turnusów rehabilitacyjnych. Pacjentami „Zabajki” w Stawnicy są dzieci i młodzież z wszelkimi dysfunkcjami ośrodkowego układu nerwowego, z terenu całego kraju oraz z zagranicy. W trakcie wizyty uczniowie zwiedzili cały ośrodek oraz dokładnie zapoznali się z działalnością Centrum, którego działalność polega głównie na prowadzeniu turnusów usprawniająco-rekreacyjnych. Wieloprofilowy program usprawniania obejmuje m. in. kinezyterapię, hipoterapię, terapię zajęciową, terapię manualną, hydroterapię, dogoterapię, magnetostymulację i ciepłolecznictwo.

23

Kolejnym punktem pierwszego dnia wyjazdu było Centrum Hippiki Antoniego Chłapowskiego „Jaszkowo”. Jaszkowo jest obecnie największym centrum jeździectwa w Polsce i w Europie szkolącym dzieci, młodzież i dorosłych z całego świata. Centrum Hipiki to profesjonalny ośrodek szkolenia: jeźdźców, podkuwaczy, instruktorów jazdy konnej. Jeźdźcom oferuje ponad 200 wierzchowców – od małych kucyków do dużych koni, doświadczonych instruktorów, 200 hektarów terenów malowniczo położonych nad Wartą, nowoczesny kompleks krytych ujeżdżalni o rozmiarach 25x81m, 18x45m, 22x42m, stajnie gościnne, parkur zewnętrzny, tor krosowy. Po zwiedzaniu Centrum i po kolacji nadszedł czas na nocleg, w Internacie dla jeźdźców na terenie kompleksu. Ciekawostka jest to, że Internat usytuowany jest bezpośrednio nad boksami jednej z kilku stajni. Drugi dzień wyjazdu rozpoczął się wcześnie rano. O godzinie 6.00 po pomocy w karmieniu porannym koni w stajni sportowej liczącej ponad 30 wysokiej klasy koni, uczniowie mieli niepowtarzalną okazję skorzystać z wykładu a zarazem lekcji ujeżdżenia koni na ujeżdżalni centralnej. Zajęcia prowadził Antoni Chłapowski, potomek generała Dezyderego Chłapowskiego. Antoni Chłapowski jest twórcą i właścicielem Centrum Hipiki w Jaszkowie.

32

Pierwszym sportem wyczynowo uprawianym przez Antoniego Chłapowskiego były wyścigi samochodowe formuły Ford, w których zdobył tytuł mistrza Danii, wicemistrza Szwecji, wicemistrza Beneluxu oraz uzyskał II-gą lokatę do finału Mistrzostw Świata w 1972 r. Po kilkuletniej karierze w wyścigach Antoni Chłapowski zamienił konie mechaniczne na żywe. Ukończył renomowaną Szwedzką Szkołę Instruktorów w Stroemsholm, w której uzyskał najwyższy stopień instruktorski RIK III. Swoją karierę kontynuował jako doskonały jeździec, reprezentant Szwecji w sportach konnych. Przez wiele lat Antoni Chłapowski trenował w najbardziej renomowanych stajniach Europy – Jana Mathausena, braci Thomasa i Markusa Fuchs, Willy Melligera, Stanny van Paesschen, Heleny i Petera Weinberg. Dzisiaj trenuje polskich jeźdźców na najwyższym, światowym poziomie.

Kolejnym, a zarazem ostatnim etapem wyjazdu była wizyta na Międzynarodowych Targach Poznańskich i odbywającej się na nich Cavaliadzie 2014. Cavaliada to wielkie święto jeździectwa. Poznańskie wydarzenie otwiera cykl CAVALIADA Tour w sezonie halowym 2014/15. Rangę zawodów w Poznaniu podkreślały eliminacje Pucharu Świata. CAVALIADA wzbudza w branży jeździeckiej duże emocje i cieszy się ogromnym zainteresowaniem zwiedzających. Międzynarodowa obsada, konkursy w randze CSI3*-W, bogata oferta sprzętu i akcesoriów jeździeckich, a do tego widowiskowe pokazy skoków jeździeckich i wiele innych atrakcji dla rodzin z dziećmi – to wszystko było dane przeżyć uczniom biorącym udział w wyjeździe, z którego wrócili z wielkimi emocjami oraz z nowymi doświadczeniami i dodatkową wiedzą.

źródło:
Piotr Pawełczyk