IMGP2493

W ramach obchodów Narodowego Dnia Pamięci ,,Żołnierzy Wyklętych” w dniu 11 marca 2014 roku, w hali sportowej im. A. Grubby przy Szkole Podstawowej Nr 1 w Międzyzdrojach odbyła się prelekcja połączona z prezentacją umundurowania i uzbrojenia w wykonaniu  Grupy Rekonstrukcji Historycznej ,,Borujsko” ze Szczecina. Grupa Rekonstrukcyjna przyjechała do Międzyzdrojów z inicjatywy dwóch mieszkańców  naszego miasta – Leszka Nyrkowskiego i Remigiusza Pender.

IMGP2507

Członkowie Grupy Rekonstrukcji Historycznej wystąpili w mundurach z okresu II wojny światowej i powojennych, zaprezentowali także broń z tamtego okresu. Nazwa grupy rekonstrukcyjnej pochodzi od ostatniej szarży bojowej kawalerii Wojska Polskiego  wykonanej przez 1. Warszawską Samodzielną Brygadę Kawalerii w dniu 1.03.1945r., która miała miejsce właśnie w miejscowości Borujsko, pod Mirosławcem, na terenie naszego województwa. Po zaciętej walce konno i na bagnety zdobyto Borujsko przy bardzo małych stratach własnych, większość Niemców poległa.  Obecnie wieś Borujsko nosi nazwę Żeńsko.

IMGP2515

W hali sportowej zebrały się dzieci i młodzież ze Szkoły Podstawowej nr 1 i Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach. Głównymi bohaterami tego dnia byli porucznik Wieńczysława Ganicka, pseudonim ,,Mała” oraz kapitan Konrad Strycharczyk, pseudonim ,,Słowik”, uczestnicy walk  w zastępach Szarych Szeregów. Szare Szeregi to kryptonim Związku Harcerstwa Polskiego z okresu okupacji hitlerowskiej i radzieckiej podczas II Wojny Światowej. Pani Wieńczysława jest w harcerstwie od 75 lat. Dla młodych ludzi, często dzieci biorących udział w walce najważniejszym hasłem w tamtym okresie były ,,Bóg, Honor, Ojczyzna”. Żołnierze, którzy nie złożyli broni po 45 roku zyskali miano wyklętych przez system, sami jednak wolą, aby nazywać ich żołnierzami niezłomnymi.

IMGP2517Była to wyjątkowa lekcja historii dla młodych ludzi, ponieważ mieli okazję do spotkania uczestników tamtych wydarzeń, którzy cały swoim życiem potwierdzają, że ojczyznę umiłowali ponad wszystko. Bohaterowie tego spotkania poświęcili swój czas, aby spotkać się z młodymi mieszkańcami naszego miasta, pomimo zaawansowanego wieku pokazali, że nadal pozostają młodzi duchem i potrafią ciekawie przedstawić trudne wydarzenia okresu wojny.

IMGP2448

Na spotkaniu zaprezentowano także kalendarz na 2014 rok upamiętniający młode kobiety, które niosły pomoc rannym i poszkodowanym pt. ,,Panny Niezłomne”. Kalendarz został wydany min.: przy wsparciu Burmistrza Międzyzdrojów Leszka Dorosza. Autorzy  zapowiadają, że za rok powstanie kolejny kalendarz, tym razem z portretami żołnierzy walczących o niepodległość Polski. 28 września 2014 roku w ramach obchodów XXXIII Zjazdu Żołnierzy Kresowych AK w Międzyzdrojach zostanie przeprowadzona inscenizacja historyczna w wykonaniu Grupy Rekonstrukcji Historycznej Borujsko.

Joanna Ścigała
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą