P1220533

Gość specjalny dr n med. Ireneusz Mazurski w sposób niezwykle interesujący przedstawił rolę kości i stawów w organizmie zwracając uwagę nie tylko na funkcje podporowe i statyczne, ale również znaczenie w regulacji gospodarki metabolicznej i krwiotwórczej. Tematem wykładu   było nieco sparafrazowane hasło „W zdrowym ciele zdrowy ruch, czyli wszystko o naszych kościach i stawach”. Pan Doktor podkreślił udział hormonów w osiąganiu i utrzymaniu szczytowej masy kostnej oraz problemy z tym związane u kobiet w okresie przekwitania. Uwypuklił znaczenie diety optymalnej, ze szczególnym docenieniem niedoborów wapnia i witaminy D3, grupach ryzyka i szansach związanych z ich suplementacją. Przedstawił nowoczesne metody diagnostyki obrazowej i biochemicznej w rozpoznawaniu chorób układu ruchu: radiologiczne, tomograficzne, densytometryczne, rezonans magnetyczny, demonstrując konkretne przypadki na skanach. Omówił główne choroby reumatologiczne i ortopedyczne, zwłaszcza chorobę zwyrodnieniową stawów, osteoporozę, reumatoidalne zapalenie stawów, dnę moczanową, boreliozę i wybrane rzadsze patologie.   Wreszcie podkreślił znaczenie działań profilaktycznych pod postacią treningu ruchowego obrazując stosownymi przykładami np. spacery, maratony, jazdę rowerem i gimnastykę. Pan dr Ireneusz Mazurski podkreślił znaczenie zastosowania badań z kośćmi już po śmierci nawiązując do Bazy Genetycznej Ofiar Totalitaryzmów i możliwości identyfikacji ludzi na podstawie metod DNA.

P1220410

W zakończeniu, dr Mazurski tryb czysto poularyzatorski wykładu przeistoczył w spotkanie o aspekcie religijnym oraz artystycznym poprzez prezentację tematu za pośrednictwem dzieł sztuki, obrazów artystów – Tobiasa Frendta i Gustava Dore, dotyczące biblijnego proroka Ezechiela. Od strony teologicznej zagadnienie rozwinął obecny na wykładzie kapłan katolicki- proboszcz parafii Golczewo ks. Jacek Fabiszak, który w sposób atrakcyjny i przystępny, a zarazem bardzo merytoryczny omówił fragment Pisma Świętego poświęcony prorokowi.

P1220480

W nastroju zbliżających się świątecznych dni składano życzenia, łamano się wigilijnym opłatkiem. Zespół śpiewaczy „Maliny” na ten wieczór przygotował koncert kolęd i pastorałek zapraszając do wspólnego śpiewania …Bóg się rodzi…., można było podziwiać specjalnie na tę okazję przygotowane przez słuchaczki stroiki bożonarodzeniowe.

P1220527

Na zakończenie słuchacze UTW podziękowali za wsparcie finansowe w roku 2014 panu Wiesławowi Żelkowi, Panu Pawłowi Woźniakowi, Panom Ludwikowi i Bartoszowi Sadłocha, Andrzejowi Klochowi oraz Bankowi Spółdzielczemu w Gryficach i BS w Golczewie.

P1220497

W podziękowaniu za współpracę z naszym UTW Panu Ireneuszowi Mazurskiemu słuchaczka Janina Szelc wyraziła wdzięczność w autorskim wierszu pt.”Panu Doktorowi Ireneuszowi Mazurskiemu z podziękowaniem jakby inaczej?”      

 

NO CÓŻ PROSZĘ PAŃSTWA

MŁODOŚĆ NAM SIĘ KOŃCZY

JUŻ NIE POLECIMY

Z MOTYKĄ NA SŁOŃCE!

I TAK SZCZĘŚCIE WIELKIE NAM SIĘ ZDARZA

MAMY TROSKLIWEGO OPIEKUNA

I DOBREGO LEKARZA.

PAN DOKTOR – WSZYSCY O TYM WIEDZĄ

NAWET MŁODZI

ŻE WYRÓSŁ NA NASZEJ ZIEMI

WSZAK Z GOLCZEWA POCHODZI

A, ŻE BYŁ BARDZO ZŻYTY

Z NASZĄ GROMADĄ

SŁUŻY NAM TERAZ

LEKARSKĄ OPIEKĄ I DOBRĄ RADĄ

JAK ZACHOWAĆ MŁODOŚĆ

JAK CZUĆ SIĘ DOBRZE W CIELE

ZACYTOWAŁ PIĘKNY PRZYKŁAD

Z „PISMA” DRODZY PRZYJACIELE

KRÓL DAWID W SĘDZIWYM WIEKU

BARDZO ZACHOROWAŁ:

BYŁO MU ZIMNO I BOLAŁA GŁOWA

ŻEBY ŻYCIE PRZEDŁUŻYĆ STAREMU DAWIDOWI

WŁAŚNIE DLA TEJ PRZYCZYNY

ZALECONO MU OKŁAD

Z MŁODEJ DZIEWCZYNY

CHOĆ SIĘ WCALE DO NIEJ NIE ZBLIŻYŁ

TO JEDNAK WYZDROWIAŁ

 

 

I DŁUGO JESZCZE ŻYŁ

PAN DOKTOR DO TAKICH SPOSOBÓW

NIE NAMAWIA

JEDNAK STAROŚĆ Z MŁODOŚCIĄ

NA RÓWNI STAWIA

STAROŚĆ TO NIE CHOROBA

CHOĆ CZĘSTO SIĘ ZDARZA

GDY BĘDZIESZ MĄDRZE Z ŻYCIA KORZYSTAŁ

NIE WEŹMIE CIEBIE ŻADNA ZARAZA!

NIE MA GRANICY, JAK DŁUGO I SPRAWNIE ŻYĆ

TRZEBA TYLKO ZDROWYM I WESOŁYM BYĆ!

PANIE DOKTORZE,

BĄDŻ NAM ZAWSZE ZDROWY

DO NIESIENIA POMOCY LUDZIOM GOTOWY!

BO JAK TU ŻYĆ

BEZ WSPARCIA LEKARZA?

NIECH CIĘ NASZ DOBRY PAN

ZDROWIEM OBDARZA!

I JESZCZE JEDNO.

BARDZO PRZEPRASZAMY

ZA NIEDOGODNOŚCI,

ZA POPSUTY MIKROFON

I MILCZĄCY GŁOŚNIK,

ZA RZUTNIK, KTÓRY NAGLE PRZESTAŁ   DZIAŁAĆ

A MOŻE TAK MUSIAŁO BYĆ?

BO „NATURA” CHCIAŁA?

 

Odpowiedzialna za słowa Janina Szelcowa.

Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, wszelkiego dobra w Nowym 2015 roku życzy – Janina Kołodzińska Prezes UTW w Golczewie.