Zdjecie dzieci

Rok szkolny to nie tylko wyzwanie edukacyjne dla uczniów, ale również wyzwanie finansowe dla ich rodziców. Szkolna wyprawka w postaci podręczników i akcesoriów niezbędnych podczas lekcji, korepetycje, materiały dydaktyczne, ubrania – wszystko to kosztuje. Do naszej redakcji zwróciła się jedna z Czytelniczek, dopytując czy w gminie Kamień Pomorski planowane jest przywrócenie stypendium socjalnego dla dzieci z uboższych rodzin.

Stypendium zabrali jakieś 3 lata temu. W tamtym roku burmistrz powiedział, że nie przygotował się z finansami, bo musiałby część pokrywać. A w tym roku? Przecież wiedział, że musi dofinansować, już od zeszłego roku. Mógł się przygotować?! Najbardziej boli to. że mniejsze, biedniejsze gminy jakoś dają te stypendianapisała w mailu do naszej redakcji jedna z Czytelniczek (dane do wiadomości redakcji)Jestem mamą piątki dzieci. Czworo uczęszcza do szkoły. W tym roku zakupiłam podręczniki dla dwojga dzieci i był to koszt około 600 zł. Brakuje mi dla nich ćwiczeń i dla dwojga młodszych dzieci całych zestawów. To koszt około 900 zł. Gdzie jeszcze przybory i zeszyty, jakieś stroje i obuwie na wych.fiz. ? Niestety nie mogę iść do pracy, bo mam małe dziecko i nie miałabym z kim go zostawić. W naszym domu pracuje tylko mąż. Choć robi od świtu do nocy, to nie starcza na wszystko. Wiem, że wiele rodzin takich jak my czeka na przywrócenie stypendium, ale czy się doczekamy?

Wszystko rozbija się o pieniądze.  Z tego co mi wiadomo, po tym jak trzy lata temu zaczęto wymagać od gmin zabezpieczania 20% wkładu własnego, zostało to wstrzymane do odwołania. Zrobiła tak połowa gmin w Polsce. Do tej pory te środki w 100% przychodziły z rządu, przez wojewodę i były przez GZOO rozdzielane. W tym roku nic mi nie wiadomo, aby te środki miały się znaleźćtłumaczy w rozmowie z redakcją Krzysztof Zakrzewski z Gminnego Zespołu Obsługi Oświaty.

kamienskie.info