Sejm podnosi stawkę akcyzy m.in. na płyny do e-papierosów. Decyzja w tej sprawie zapadła w nocy z wtorku na środę. Przed północą posłowie uchwalili bez poprawek rządową nowelizację ustawy o akcyzie. Jej przepisy wejdą w życie od 2019 roku.

Nowelizacja przewiduje nałożenie akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych i tzw. wyrobów nowatorskich, które zawierają w składzie tytoń do podgrzewania. Do końca 2018 roku ma obowiązywać akcyza zerowa. Akcyza na e-papierosy – stawka od 2019 roku. Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych ma wynieść 50 gr za każdy jego mililitr. Z kolei stawka akcyzy na wyroby nowatorskie wyniesie 141,29 zł za każdy ich kilogram i 31,41 proc. średniej ważonej detalicznej ceny sprzedaży tytoniu do palenia.

Według rządu wprowadzenie akcyzy na te produkty oznacza, że będą one traktowane tak samo jak tradycyjne wyroby tytoniowe. Zostaną objęte obowiązkiem banderolowania, potwierdzającym ich legalne pochodzenie oraz lepszą kontrolą państwa nad ich produkcją, przemieszczaniem się i sprzedażą. Nowelizacją zajmie się Senat.