fot. Czytelnik

fot. Czytelnik

Kolejny Czytelnik napisał do nas w sprawie utrzymania zimowego drogi wojewódzkiej, tym razem nr 107 na odcinku Kamień Pomorski – Parłówko. Postanowiliśmy wyjaśnić kwestię zimowego utrzymania dróg i przedstawić naszym Czytelnikom, kto decyduje o sposobie odśnieżania.

Od 5-ciu lat dojeżdżam do pracy do Świnoujścia. Niestety, ale od kilku lat droga wojewódzka na tym odcinku w okresie zimowym jest w fatalnym stanie. Nie wiem czym to jest spowodowane, ale doszedłem do takich wniosków. Od opadów śniegu minęły około 3 dni a jezdnia jest bardzo niebezpieczna. Prawie na całym odcinku droga jest oblodzona. Z tego co mi wiadomo ZZDW w Gryficach posiada solarki. Dlaczego tak jest, że droga krajowa S3 zaraz po ustaniu opadów jest posypana i w ciągu około 2godzin nawierzchnia jest czarna a w przypadku 107 po dwóch dniach jest dalej  fatalnym stanie? I jeszcze jedna kwestia. Rozumiem, że na wszystko brakuje pieniążków ale takie odcinki drogi jak ostre zakręty albo odcinek dojazdowy do przejazdu kolejowego powinny być odśnieżone i posypane. Nawet przy małej prędkości auto wpada w poślizg. Na dowód załączam kilka zdjęćnapisał do nas Pan Wincent.

fot. Czytelnik

fot. Czytelnik

Postanowiliśmy skontaktować się z pełnomocnikiem wykonawcy odpowiedzialnym za odśnieżanie dróg, aby dowiedzieć się więcej na temat odśnieżania dróg wojewódzkich.

Wykonawca nie ma prawa sam zadysponować sprzętu na drogi, od tego są dyżurni Rejonu Dróg Wojewódzkich Gryfice – Obwód Drogowy Kamień Pomorski w naszym przypadku. Wykonawcę obowiązuje zachowanie gotowości do podjęcia działań Zimowego Utrzymania Dróg, 24 godziny na dobę od 1 listopada do 30 kwietnia. Od czasu powiadomienia przez dyżurnego wykonawca ma czas do 2 godzin na podstawienie gotowego sprzętu na drogi. Po przekroczeniu 2 godzin naliczane są kary umowne za zwłokę w podjęciu działań. O rodzaju wykonywanej usługi w ramach Zimowego Utrzymania Dróg w danej chwili decyduje dyżurny. To on decyduje o gramaturze wysypanej soli na podstawie tabeli Zimowego Utrzymania Dróg z uwzględnieniem panujących warunków pogodowych. Operator może tylko zasugerować zmianę dawki soli lub kolejności wykonania szeregu prac Zimowego Utrzymania Dróg – lecz decydentem jest pracownik Zachodniopomorskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich.

kamienskie.info