Dubrawski

Prezentujemy wywiad z Waldemarem Dubrawskim. Przewodniczącym wolińskiej Platformy Obywatelskiej, dyrektorem Zarządu Dróg Powiatowych w Gryficach, obecnie także sołtysem Łuskowa (gm. Wolin)

kamienskie.info: Burmistrz Wolina zwyciężył w organizowanej przez mój portal sondzie, uważa Pan, że mieszkańcy są zadowoleni z rządów Eugeniusza Jasiewicza?

Waldemar Dubrawski: Jeżeli porównamy wynik sondy z wynikami wyborów w 2010r. gdzie burmistrz miał ponad 60% poparcie to uważam, że wynik sondy to żółta kartka dla burmistrza

Jak pan scharakteryzuje ostatnie 8 lat rządów obecnego burmistrza?

W mojej ocenie to stracony czas dla Gminy Wolin. Mieliśmy szansę na „duży skok cywilizacyjny”. Na pewno bezpowrotnie zmarnowaliśmy swoją szanse nie korzystając ze środków unijnych oraz innych środków pomocowych jak na przykład popularnych „schetynówek”. Pan Burmistrz wielokrotnie w swych wypowiedziach podkreślał, że Gmina Wolin otrzymała „wielkie pieniądze” z unii a ja śmiem twierdzić, że nie dostaliśmy jednej dziesiątej tego co moglibyśmy. Jednak trudno przyznać środki unijne, podczas gdy nie składa się wniosków w ramach m.in. największych środków czyli RPO. Projekty, które zrealizowano w Gminie to małe projekty w ramach Lokalnych Grup Działania. To kropla w morzu środków jakie płynęły w ostatnich latach z unii.

Burmistrz się pogubił?

Nie, moim zdaniem Burmistrz realizuje swój plan i niezmienni swojego postępowania.

W kuluarach Pana nazwisko funkcjonuje na giełdzie nazwisk, które noszą się z zamiarem kandydowania. Proszę powiedzieć oficjalnie, będzie Pan startował?

Długo się zastanawiałem i rozważałem wszystkie za i przeciw. Ostatecznie podjąłem decyzję, że wystartuję.

Jest Pan członkiem Platformy Obywatelskiej, będzie Pan starał się o rekomendację partii?

Tego jeszcze nie wiem. Jednak cieszy mnie to, że mam nadal dzisiaj poparcie wielu osób, które 4 lata temu tworzyły Komitet Zgoda Buduje i reprezentują nas w radzie gminy

W kraju jak i powiecie kamieńskim partia rządząca nie ma zbyt dobrych notowań. Jednym z elementów, który się na to składa są z pewnością błędne decyzje personalne. Z dzisiejszej perspektywy, czy nie uważa Pan za błąd ślepe udzielanie poparcia przez cztery lata kompromitowania się waszej szefowej Beaty Kiryluk?

Notowania na poziomie 26-30% po 7 latach rządzenia to notowania jakich nie miała żadna formacja polityczna nawet po 3 latach rządów. Jeśli chodzi zaś o powiat kamieński, to należałoby to pytanie zadać kolegom, którzy są radnymi w powiecie a nie mnie. Poza tym należy zauważyć, że nie sama Platforma rządzi powiatem, a szeroka koalicja SLD, PSL, Wspólnota Samorządowa, Porozumienie Lokalne, Otton i … Platforma.

Iwona Szulc to dobry sekretarz? Jak Pan ocenia to z czym mieliśmy miejsce w związku ze stanowiskiem wojewody i ominięciem ustawy?

Dla mnie ta sprawa nie podlega dyskusji, w 100% popieram decyzję Wojewody Zachodniopomorskiego, który wydał opinię, w tej sprawie, w zgodzie z obowiązującym prawem.

Ma Pan jakiś konkretny program dla Wolina?

Przed nami nowy okres finansowania Unii Europejskiej, dlatego należy zweryfikować budżet, zmniejszyć wydatki na bieżące utrzymanie i dzięki temu uzyskać więcej środków na inwestycje. Musimy w związku z tym szybko zweryfikować nasze wydatki tak aby na bieżące utrzymanie szły jak najmniejsze środki, dzięki czemu my moglibyśmy uwolnić jak największe środki na inwestycje. Poza tym jako burmistrz zaproponuje mieszkańcom większy udział w budowaniu budżetu, wprowadzając budżet obywatelski, czyli część środków inwestycyjnych w każdym roku będzie do dyspozycji mieszkańców. To oni będą mogli zgłaszać propozycje inwestycji i w formie głosowania wybierać, które z nich będą realizowane. Na pewno zaproponuje radzie zmianę rodzaju inwestycji. Uważam, że należy inwestować w dziedziny, które mogą przynieść wymierne efekty w postaci nowych miejsc pracy, poprawy warunków życia np. wodociągi, kanalizacja, drogi. Należy także zmienić sposób pracy urzędu . Urząd musi być dla obywateli , a nie odwrotnie. Mam jeszcze inne pomysły, ale na szczegółowe ich przedstawienie będzie czas w trakcie kampanii.

Jakie są największe potrzeby gminy? Swojego czasu urząd otrzymał ponad 20 mln złotych zwrotu z Urzędu Morskiego, czy te środki zostały dobrze spożytkowane?

Nie dwadzieścia, a 28 milionów i podobnie jak większość mieszkańców gminy Wolin nie wiem na co zostały wydane. W Gminie Wolin jest 30 sołectw i miasto Wolin, moim zdaniem dzieląc te środki sprawiedliwie do każdego sołectwa powinno trafić 700 tysięcy zł. na inwestycje, a do miasta Wolin 7 milionów. Uważam także, że te pieniądze można było pomnożyć korzystając ze środków Unii Europejskiej. Nie znam sołectwa w gminie Wolin do, którego trafiło 700 tys. złotych. Natomiast znam sołectwo Dobropole, w którym zbudowano sześćdziesięciometrową świetlicę za prawie 500 tysięcy złotych. Cena za metr kwadratowy tej świetlicy jest porównywalna do ceny za metr apartamentu w Międzyzdrojach, z widokiem na morze. Decydując o takiej inwestycji burmistrz Wolina pomylił kolejność zadań. Według mnie w pierwszej kolejności buduje się infrastrukturę: wodę , kanalizację drogi, a następnie inwestuje w kulturę, sztukę i promocję, uruchamia biblioteki czy remontuje dworki. Ponadto co bardzo ważne, wybudowanie świetlicy nie wystarczy, należy ją wyposażyć , zatrudnić animatorów. Jeśli priorytetem burmistrza było wzniesienie budynku, w którym raz w roku organizowane jest zebranie lub też impreza okolicznościowa, to znaczy , że proces inwestycyjny w naszej gminie stoi na głowie. To tak jakby zacząć budowę domu od położenia dachówki.

Skoro wspomniałem już o nielegalnym zatrudnianiu to woliński magistrat toczy podobny nowotwór. Ma on twarz nielegalnego sekretarza Banaszkiewicza oraz kierownika wydziału budownictwa.

Co do sekretarza – nie mam żadnych wątpliwości. To tak, jakby ktoś powierzył zarządzanie własną firmą pracownikowi, który przyszedł zaraz po szkole, bez doświadczenia i wymaganych kwalifikacji. Taka osoba nie jest w stanie prawidłowo zarządzać firmą. – Nie wspomnę o tym, że zatrudnienie Pana Banaszkiewicza jest niezgodne z prawem a tłumaczenie na sesji Pana radcy-doradcy Różańskiego było po prostu absurdalne. O ile jestem w stanie zrozumieć potencjalnego radnego, że nie przeczytał przepisów ze zrozumieniem, o tyle nie jestem wstanie zrozumieć Przewodniczącego Rady i zarazem mojego byłego nauczyciela języka polskiego – Pana Jana Frankowskiego, że on również nie rozumie zapisów ustawy. Co do kierownika wydziału budownictwa – ta sytuacja trwa zdecydowanie dłużej niż dwie kadencje Pana Burmistrza Jasiewicza. Z tego co pamiętam, za czasów Burmistrza Wilkowskiego, chyba było tak samo.

Dlaczego wojewoda nie reaguje na bezprawie w Wolinie?

To pytanie należy skierować do wojewody Mićki, który z tego co się orientuję jest autorem pism w sprawie zatrudnienia sekretarza. Dziwi mnie fakt, że w takich samych zagadnieniach, Wojewoda Tałasiewicz i Wojewoda Mićko mają odmienne zdania.

Jest Pan Sołtysem Łuskowa, dostał Pan słynne pismo od burmistrza Jasiewicza dotyczące mojej osoby? Jak Pan ocenia takie zachowanie? Mogę przyjeżdżać i kraść prąd w Pana miejscowości?

Panie Redaktorze – to słynne pismo bardzo mnie rozbawiło

Funkcjonuje Pan w samorządzie dość długi czas, jak Pan ocenia, to będzie burzliwa jesień? Uważa Pan, że wyniki wyborcze w niektórych samorządach mogą być zaskoczeniem? W jakich gminach spodziewa się Pan zmian?

Demokracja rządzi się swoimi prawami i wszystko może się zdarzyć. Mogę tylko mówić o swoich nadziejach… Mam więc nadzieję, że w gminie Wolin wreszcie nastanie „nowe”. I w całym powiecie władze, które są „złe” zostaną po wyborach zmienione.

Wywiad z Waldemarem Dubrawskim, jak wszystkie wywiady przeprowadzone do tej pory i opublikowane na łamach portalu kamienskie.info jest pozbawiony możliwości dodawania komentarzy.

Kliknij —-> TUTAJ <—- aby przeczytać inne wywiady opublikowane na kamienskie.info

Paweł Ukraiński
kamienskie.info