IMG_7783

28 kwietnia 2014 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Międzyzdrojach odbyła się prelekcja Pani Cecylii Judek – Sekretarza Naukowego Książnicy Pomorskiej w Szczecinie dla młodzieży z Gimnazjum nr 1 w Międzyzdrojach poświęcona życiu i twórczości poety, satyryka, twórcy teatrzyku „Zielona Gęś” Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Swoim wykładem pani Cecylia Judek starała się przybliżyć życie i twórczość Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, ze szczególnym uwzględnieniem jego życia w 1948 roku w powojennym Szczecinie. Jego owocna twórczość w owym czasie doprowadziła do założenia „Klubu 13 muz”.

IMG_7785

Na spotkaniu Pani Cecylia cytowała fragmenty utworów poety, dzięki czemu młodzież mogła zgłębić tajniki myślenia i siłę przekazu, jaką Gałczyński chciał się podzielić z odbiorcą. Stosował wyolbrzymienie, przejaskrawienie, groteskę i ironię, jako sposoby na pokazanie otaczającego świata. Zebrana młodzież dowiedziała się również o ówczesnym miejscu zamieszkania Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego w Szczecinie – ulica M. Curie- Skłodowskiej 17 na Pogodnie. Ponadto gimnazjaliści mieli możliwość usłyszeć o wielu faktach z życia poety, które nie były im wcześniej znane. Młodzież dowiedziała się m.in., że pisał teksty piosenek dla Hanki Ordonówny, w debiucie pomagał mu Kornel Makuszyński, do kwietnia 1945 roku przebywał w obozie jenieckim, całe życie miał problemy z alkoholem.

IMG_7807

Konstanty Gałczyński był niespokojnym duchem. Przez Artura Sandauera nazywany „poetą świętej powszedniości”, gdyż gloryfikował powszedniość. Twierdził, iż poezja zbyt ambitna może stać się niezrozumiałą i cały wysiłek artysty zostanie zniweczony. Cecylia Judek podkreślała kilkakrotnie, że Gałczyński zdawał sobie sprawę, ile trudu trzeba „ażeby znaleźć jedno zdanie, które do serca komuś wejdzie i zostanie.” Spotkanie dotyczące życia i twórczości Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego zakończyło się wręczeniem kwiatów Pani Cecylii Judek, która według młodzieży tak ciekawie opowiadała, przemycając w swój wykład wiele cennych życiowo wskazówek dla gimnazjalistów.

źródło:
Biblioteka Międzyzdroje