Wykopaliska

Fiaskiem zakończyły się poszukiwania grobów żołnierzy Wehrmachtu, jakie w sobotnie popołudnie we współpracy z Zakładem Medycyny Sądowej PUM w Szczecinie, przeprowadziły osoby związane z portalem pomorze1945.com. W niewielkiej miejscowości Laska (gm. Wolin) natrafiono jedynie na groby cywilów pochowanych w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu.

Członkowie grupy poszukiwawczo-badawczej od kilkunastu lat przemierzają Pomorze Zachodnie poszukując najwymowniejszych świadectw wydarzeń, jakie rozegrały się zimą i wiosną 1945 roku – zapomnianych mogił wojennych, kryjących prochy poległych żołnierzy wszystkich biorących udział w zmaganiach nacji. Grupę tworzą członkowie Szczecińskiej Grupy Archeologii Militarnej „Pomorze” oraz specjaliści z Zakładu Medycyny Sądowej Pomorskiej Akademii Medycznej w Szczecinie.

W sobotę 15 lutego, prace poszukiwawcze prowadzone były na niewielkim wzgórzu, tuż przy wjeździe do miejscowości Laska (gm. Wolin).

Wykopaliska

Otrzymaliśmy informację, iż w tym miejscu mogą znajdować się pochowane szczątki żołnierzy niemieckich. Niestety po przeprowadzeniu prac, udało nam się natrafić jedynie na groby cywilówmówi w rozmowie z redakcją Bartosz Suleja z portalu pomorze1945.com

KLIKNIJ <—- Przeczytaj artykuł Bartosza Suleji na temat walk o Sibin w marcu 1945 roku.

Zespół pod nadzorem specjalistów i właściwych urzędów wykonuje rozpoznania, gromadząc niezbędną dokumentację i oficjalne zezwolenia, ekshumuje mogiły. Następnie identyfikuje poległych żołnierzy, określa czas i okoliczności śmierci, przeprowadza badania naukowe i przekazuje szczątki do pochowania właściwym organizacjom lub służbom.

kamienskie.info