Straż

O godzinie 17 w Kołczewie przy ulicy Zwycięstwa, strażacy zostali zadysponowani do pożaru sadzy w kominie w budynku ośrodka zdrowia. Zaledwie 20 minut później w Troszynie, także do pożaru sadzy w jednym z domów zostały wysłane jednostki OSP Wolin i OSP Troszyn.

Strażacy ostrzegają. Przyczyną tego typu zdarzeń jest brak systematycznego usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych, a także świadome wypalanie sadzy w celu udrożnienia przewodów. Tego typu sytuacje są niedozwolone, należy zdawać sobie sprawę z tego, że użycie nawet niewielkiej ilości płynów łatwopalnych może spowodować wybuch.

Pożary sadzy mogą być groźne w skutkach. Przy uszkodzeniu konstrukcji komina może dojść do rozprzestrzeniania się pożaru na cały budynek. Jeśli już dojdzie do pożaru sadzy w kominie, to należy przestrzegać kilku zasad. W żadnym wypadku nie należy pożaru w kominie gasić wodą. Z jednego litra wody powstaje ok. 1600 litrów pary, która powoduje wzrost ciśnienia, a w konsekwencji może doprowadzić do uszkodzenia przewodu kominowego, rozszczelnienia lub rozerwania. Po ugaszeniu pożaru należy zawsze sprawdzić stan komina i w razie potrzeby dokonać stosownych do uszkodzeń napraw.

kamienskie.info