prad

Najwidoczniej Burmistrza Wolina Eugeniusza Jasiewicza (PSL) bardzo zabolała seria artykułów na portalu kamienskie.info dotycząca jego ostatnich działań niezgodnych z prawem. Od 16 kwietnia Eugeniusz Jasiewicz zmienia swoje oblicze! Od teraz będzie przeciwstawiał się każdemu, według niego, podejrzanemu działaniu. Na pierwszy ogień postanowił wziąć moją osobę oraz portal kamienskie.info i przypilnować, aby nigdy więcej nie dochodziło do… kradzieży energii elektrycznej.

Na początku marca anonimowy „pisarz”, wystosował pismo do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Kamieniu Pomorskim, dyrektora Urzędu Kontroli Skarbowej w Szczecinie oraz cytat: „mediów papierowych i elektronicznych”. Możemy w nim przeczytać, że „Redaktor portalu bez przerwy korzysta z energii elektrycznej jednostek samorządu terytorialnego, za które płacą samorządy (…) podłącza urządzenia do nagrywania dźwięku i obrazu” Osoba podpisująca się jako „Podatnik” skrupulatnie wylicza, ile sesji odbywa się w ciągu roku w samorządach powiatu kamieńskiego oraz ile godzin mogą one trwać.

Wpłynęła do nas informacja, iż Pan uczestnicząc w posiedzeniach korzysta w gminach z prądu. Dla nas ta sprawa była nieistotna. W związku z tym, że odbywa się to na terenie niejako zakładów pracy, skierowaliśmy sprawę do wykorzystania. Nie wnikamy w to, z punktu widzenia podatkowego jest to nieistotna sprawa. Ten materiał przesłaliśmy do samorządów jedynie informacyjnie poinformował Naczelnik kamieńskiego Urzędu Skarbowego Tadeusz Wróblewski.

Taka informacja dotarła także 3 kwietnia do Urzędu Miejskiego w Wolinie. Od 4 do 15 kwietnia na łamach mojego portalu pojawiło się szereg artykułów dotyczących gminy Wolin. Prezentowałem w nich m.in. zainteresowanie agentów CBA budową świetlicy w Dobropolu, niezgodne z ustawą zatrudnienie sekretarza, wycinkę drzew w Płocinie w którą osobiście zaangażował się burmistrz czy zdewastowanie poniemieckiego cmentarza w Mierzęcinie.

Publikacje kamienskie.info cieszyły się popularnością zarówno wśród Czytelników, jak i przedstawicieli mediów o zasięgu wojewódzkim oraz ogólnopolskim. Rozumiem, że „sława” jaka okryła Eugeniusza Jasiewicza w ostatnim czasie nie przypadała mu do gustu. Niezadowolenie musiało wzbudzić też pismo redakcji skierowane do Wojewody Zachodniopomorskiego oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji w sprawie zatrudnienia pracującego wcześniej w sekretariacie Pawła Banaszkiewicza na stanowisku sekretarza gminy, mimo, że ten nie spełnia ustawowych wymagań.

fot. kamienskie.info

fot. kamienskie.info

Dziwnym trafem 16 kwietnia burmistrz Wolina postanowił skierować pismo do sołtysów, dyrektorów szkół i przedszkoli, kierowników Urzędu Miejskiego oraz kierowników i dyrektorów jednostek organizacyjnych gminy Wolin, w którym zwraca się z uprzejmą prośbą o szczególną troskę o niedopuszczenie do kradzieży energii elektrycznej przez prowadzącego portal internetowy www.kamienskie.info pana Pawła Ukraińskiego.

———————————————————————————————

Działania burmistrza Jasiewicza nie mogą pozostać bez komentarza. Rozumiem, że bardzo boli go fakt, że na lokalnym rynku prasowym mogą funkcjonować niezależne od niego media. Kiedy na łamach portalu pojawiały się przychylne dla burmistrza Jasiewicza artykuły do naszej redakcji wpływały życzenia świąteczne czy zaproszenia na gminne uroczystości. Przykładem może być rozdanie Wolińskich Światowidów w 2013 roku, które – co ciekawe – było przeze mnie rejestrowane elektronicznie. Kiedy można było zabłysnąć w świetle fleszy, wymienić parę przyjacielskich uścisków korzystanie z energii elektrycznej nie było problemem.

Mam nadzieję, że jestem w błędzie i działania Eugeniusza Jasiewicza nie są odwetem za szereg publikacji, tylko zmianą podejścia do postrzegania świata. Jestem pełen przekonania, że burmistrz równie skrupulatnie w najbliższych dniach przyjrzy się pracy nowego sekretarza, którego zatrudnił niezgodnie z ustawą o pracownikach samorządowych. Czekam także na efekt postępowania prowadzonego w sprawie wycinki drzew w Płocinie. Eugeniusz Jasiewicz powinien także przywołać do porządku swojego partyjnego kolegę i osobiście poradzić mu, aby zgodnie z ustawą zwołał sesję na wniosek radnych.

W najbliższym czasie po raz kolejny zwrócę się do Eugeniusza Jasiewicza o udostępnienie kserokopii delegacji służbowych wystawionych na niego oraz jego zastępcę w ostatnich 4 latach. Mam nadzieję, że burmistrz tym razem nie zażąda ode mnie blisko trzech tysięcy złotych za udostępnienie tego typu informacji publicznej. W końcu jak mówił w swoim spocie wyborczym, który w dalszym ciągu dostępny jest w internecie, „jest osobą na którą zawsze można liczyć, dla której najważniejszy jest człowiek.”

Człowiek jest najważniejszy - mówił w swoim spocie Eugeniusz Jasiewicz

Człowiek jest najważniejszy – mówił w swoim spocie Eugeniusz Jasiewicz

Burmistrz do tej pory nie wydał stosownego zarządzenia określającego wysokość opłat za korzystanie z energii elektrycznej w Urzędzie w tym, w trakcie odbywających się sesji. Czekam na to, aż to zrobi, wtedy z chęcią uiszczę opłatę.

Paweł Ukraiński
Redaktor Naczelny
Portalu kamienskie.info

———————————————————————————————

Rozwiązanie pana Burmistrza Wolina niestety nie jest oryginalne. W historii polskiego samorządu zdarzały się już przypadki, gdy dziennikarzom-sprawozdawcom utrudniano pracę. Na szczęście, zaraz po tym samorządowcy wpadali w polityczny niebyt. Standardem w większości polskich miast jest dostęp na salach obrad do prądu i internetu. Nikt nie wystawia dziennikarzom rachunków za to, że pracują relacjonując przebieg sesjipowiedział Wojciech Basałygo, który przez kilka lat relacjonował obrady samorządów z powiatu kamieńskiego dla jednego z portali informacyjnych.

– Jeżeli Pan burmistrz zdecyduje się wystawić rachunek redakcji kamienskie.info, to ja razem z moimi kolegami radnymi w akcie obrony demokracji chętnie go zapłacę, a nawet wpłacę środki za korzystanie z kamery kilka lat do przodupodsumował radny opozycji Witold Rudnicki.

A może tak pan Burmistrz wydałby zarządzenie w urzędzie, że nie wolno ładować swoich telefonów komórkowych?dopytuje radny Dariusz Gajo