4

W środę, 5 lutego 2014 r. w Kinie Pionier w Szczecinie odbył się przedpremierowy pokaz fabularyzowanego dokumentu popularnonaukowego pt. „Miasto zatopionych bogów”. W wydarzeniu udział wzięli wicemarszałek Województwa Zachodniopomorskiego pan Wojciech Drożdż, burmistrz Wolina pan Eugeniusz Jasiewicz, dyrektor TVP Historia pan Tadeusz Doroszuk, reżyser Zdzisław Cozak, członkowie Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów Wolin-Jómsborg-Vineta z prezesem panem Wojciechem Celińskim na czele.

1

Uczestnicy tego wydarzenia zwrócili uwagę na dużą rolę filmu w promocji nie tylko Wolina ale całego województwa zachodniopomorskiego. Bogata historia Wolina tożsama m.in. z wczesnośredniowiecznym okresem prosperity miasta jest dzisiaj eksponowana w sposób nowoczesny i atrakcyjny. Jak podkreślił sam reżyser – takich filmów powstaje bardzo mało ze względu na duże koszty realizacji. Dyrektor TVP Historia dodał, że nawet duże stacje na świecie nie robią zbyt wielu takich filmów. Warto dodać, że produkcja trwała ponad rok czasu.

5

Burmistrz Wolina korzystając z okazji wręczył na ręce Wicemarszałka „Kronikę wydarzeń historycznych Ziemi Kamieńskiej” podkreślając jak wiele ciekawych pomysłów na dobry produkt turystyczny kryje nasz region. Dodał, że niezwykłą rolę w odkrywaniu bogactw historycznych odgrywają zarówno Konferencje Naukowe Dziejów ludów Morza Bałtyckiego z udziałem Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Szczecińskiego i Gminy Wolin jak i działalność Instytut Archeologii i Etnologii Polskiej Akademii Nauk z oddziałem w Wolinie.

6

 „Miasto zatopionych bogów”. Jest to kolejny film Zdzisława Cozaca z autorskiego cyklu pn. „Tajemnice początków Polski”, realizowanego dla TVP Historia. Tym razem autor rekonstruuje dzieje wczesnośredniowiecznego Wolina, w okresie, gdy był jednym z największych miast północnej Europy i największym portem Słowian nad Bałtykiem. Formuła filmu jest taka sama, jak poprzednich, nagradzanych obrazów cyklu („Trzcinica – karpacka Troja” – 2 statuetki Światowida na Festiwalu Filmów Archeologicznych Kraków 2010, „Wyspa władców” – nagroda ARKEOLAN na XIII Międzynarodowym Festiwalu Filmów Archeologicznych w Irunie – Hiszpania). Badania archeologiczne przeplatają się z wirtualnymi rekonstrukcjami kompleksu wolińskiego i jego najważniejszych obiektów oraz z inscenizacjami z życia grodu.

8

Wolin cieszy się wyjątkową sławą w świecie odtwórców historycznych, zwłaszcza dzięki corocznemu Festiwalowi Słowian i Wikingów. W filmie występuje ich kilkuset, w tym wielu obcokrajowców, w rolach dawnych rzemieślników, kupców i wojowników. Scenografią większości kręconych scen był unikalny woliński skansen archeologiczny.

7

Film powstał dzięki dofinansowaniu Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego, TVP Historia, Stowarzyszenia Centrum Słowian i Wikingów w Wolinie i innych sponsorów.

źródło:
UM w Wolinie

———————————————–

Kto jeszcze nie widział filmu Miasto Zatopionych Bogów, może go zobaczyć 12 lutego o godz. 22:30 oraz 13 lutego o godz. 12:45 na TVP Historia.