Progi

Mimo obietnic rozwiązania problemu niezgodnie z prawem zainstalowanych progów zwalniających w Gostyniu, do końca ubiegłorocznych wakacji, dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych zmienił zdanie i jak nas poinformował, mimo że znajdują się w nieprawidłowym miejscu, to są one bardzo potrzebne, dlatego ZDP stara się je… zostawić.

O sprawie niezgodnie z prawem ułożonych progów w rożnych gminach informowaliśmy wielokrotnie ale tylko włodarze gminy Kamień Pomorski zareagowali i zdemontowali próg na ul Szczecińskiej, w okolicach cmentarza.

Próg zwalniający umieszczony w centrum Gostynia w gminie Świerzno znajduje się zbyt blisko przejścia dla pieszych. Drugi z progów na drodze powiatowej Gostyń – Trzebieradz został ułożony nie dość, że na łuku, to jeszcze niezgodnie ze swoim przeznaczeniem. Tu musi podjąć decyzję wójt gminy Świerzno, który drogą administruje. Spowalniacz na drodze Gostyń – Trzebieradz to tzw. próg podrzutowy, który może być stosowany poza drogami publicznymi. Na drogach publicznych dopuszcza się stosowanie progów podrzutowych na obszarze przejść granicznych.

Progi nie zostały przeniesione, po konsultacjach z Policją, gdyż tam jest wykonywana cała nowa dokumentacja. Mam nadzieję, że będzie wykonywana przebudowa tej drogi i wtedy to będzie zlikwidowane. One są w miejscu nieprawidłowym ale są bardzo potrzebne, dlatego staramy się je zostawićpowiedział w rozmowie z redakcją dyrektor ZDP odnośnie drogi przez Gostyń.

Odmiennego zdania od dyrektora ZDP są mieszkańcy, w ocenie których obecność progów zwalniających niczego nie zmienia dla pieszych, gdyż szczególnie po opadach deszczu, przez Gostyń nie da się przejść nawet po chodniku. Kierowcy zaś i tak muszą zwolnić przez dziury na drodze.

Jak to są potrzebne, skoro ulokowano je przy pasach, które były malowane chyba 100 lat temu. Nie widać nawet gdzie one kiedyś były. Tego tam nie widzą, że pasy są potrzebne?pyta pan Tadeusz z GostyniaSkoro takie progi nie mogą być przy pasach, to chyba z czegoś to wynika. Trzeba było zamiast wyrzucać pieniądze w błoto, zrobić próg, który byłby jednocześnie przejściem dla pieszych. W ten remont drogi to już tu nikt nie wierzy, nawet wójt… Będzie wypadek, będzie szukanie winnych. Jeżeli policja godzi się na takie rzeczy, że próg ma zostać chociaż jest to niezgodne z prawem, to świat się kończy. Tak naprawdę to nam potrzebna jest nowa dobrze oznaczona droga a nie progi.

Progi

Co ciekawe Zarząd Dróg Powiatowych tak dba o bezpieczeństwo i zainstalowane spowalniacze, iż nie uzupełniono jednego z progów, który przy wjeździe do miejscowości odpadł kilka miesięcy temu. Mieszkańcy dzwonią do nas ze skargami.

Po wielu interwencjach w rożnych instytucjach i braku reakcji, o sprawie niezgodnego z prawem usytuowania spowalniaczy oraz złej organizacji ruchu, lub całkowitego jej braku na terenie gminy Świerzno postanowiliśmy poinformować mł. insp. Grzegorza Sudakowa, Naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego w Szczecinie.

kamienskie.info