Krzysztof Sito fot. Policja

Prezentujemy wywiad z Komendantem Powiatowym Policji, . insp. Krzysztofem Sito.

W tym roku ma rozpocząć się modernizacja budynku komendy, czy już coś na ten temat wiadomo? Jak wygląda sprawa modernizacji budynków w Wolinie i Międzyzdrojach?

Modernizacja komendy  z tego co mi wiadomo rozpocznie się w tym roku. Komisariat Policji w  Wolinie został wyremontowany, pozostaje jeszcze docieplenie budynku i zagospodarowanie terenu przyległego. Jeśli zaś chodzi o Komisariat Policji w Międzyzdrojach przejęliśmy budynek po Straży Granicznej, jeszcze w tym roku będzie on wyremontowany i dostosowany do potrzeb Policji.

Ile jest etatów nieobsadzonych? Jak sobie radzicie z brakami kadrowymi?

Sytuacja kadrowa jest trudna, mamy 6 wakatów, 8 policjantów jest w szkole policji. Odchodzić na emerytury będą w tym roku doświadczeni policjanci. Między innymi Naczelnik Wydziału Prewencji,  Komendant Komisariatu Policji w Wolinie, doświadczony dyżurny, a więc ilość wakatów wzrośnie.

Jak wygląda kamieńska policja w statystykach? Wykrywalność, ilość przestępstw, jakie są dla naszego terenu najczęstsze?

W odniesieniu do innych komend nasza jednostka wygląda dobrze. Ograniczyliśmy ilość zdarzeń, a w porównaniu do 2012r wzrosła nam wykrywalność przestępstw. Efektywność pracy pionu prewencji plasuje się na 5 miejscu wśród 21 jednostek naszego garnizonu.

Czy w ocenie policji w Powiecie jest bezpiecznie? Gdzie sytuacja przedstawia się najlepiej, a gdzie najgorzej?

Nie chcę zapeszyć ale na naszym terenie nie odnotowujemy ciężkich kategorii przestępstw. Najwięcej zdarzeń dotyczy kradzieży, kradzieży z włamaniami, uszkodzeń mienia szczególnie w czasie sezonu letniego. Najbezpieczniejsze gminy to Świerzno, Golczewo i Dziwnów, natomiast najwięcej zdarzeń mamy w Wolinie i Międzyzdrojach.

W mediach sporo mówiło się o bezpieczeństwie w Golczewie, czy faktycznie wygląda to tak drastycznie jak próbowano nam to przedstawić? Ilu jest dzielnicowych? Czy będą tak skierowani dodatkowi funkcjonariusze?

W Posterunku Policji w Golczewie pracuje 3 policjantów: 2 dzielnicowych i jeden policjant pionu kryminalnego. Od 1 lutego nastąpiła zmiana, mianowicie jeden z policjantów jeden z dzielnicowych awansował do pionu kryminalnego, jego zadaniem będzie prowadzenie postępowań z terenu gminy Golczewo. Dotychczasowy policjant pionu kryminalnego zostanie przeniesiony do Wydziału Kryminalnego w Kamieniu Pomorskim. Sytuacja ta spowoduje, iż w najbliższym czasie będzie potrzeba uzupełnienia funkcjonariuszy w Golczewie o drugiego dzielnicowego. Ważne jest, że na teren gminy Golczewo dodatkowo kierowani są policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kamieniu Pomorskim.

Czy szykujecie się do sezonu? Będą dodatkowe siły wsparcia? W Dziwnowie odbędą się Mistrzostwa Świata w żeglarstwie. Czy w związku z tym policja będzie miała więcej obowiązków?

Przygotowujemy się do sezonu, czeka nas duże wyzwanie gdyż w Mistrzostwach Świata w Żeglarstwie, które odbędą się w Dziwnowie startuje 350 załóg z 50 krajów. W tym czasie w Wolinie będzie festiwal Słowian i Wikingów. To impreza masowa, która również generuje tysiące uczestników. Zwróciliśmy się do Komendanta Wojewódzkiego Policji o dodatkowe siły wsparcia z Oddziału Prewencji Policji. Będziemy starali się pozyskać słuchaczy ze Szkoły Policji w Pile jednak uzależnione to będzie od uzyskanego wsparcia finansowego ze strony samorządów.

Życzymy powodzenia i sukcesów oraz jak najmniejszej ilości zdarzeń.

kamienskie.info