DSC08580

Miało być uroczyście i podniośle a skończyło się na potknięciu i powtórce głosowania. Ostatecznie za drugim podejściem radni na stojąco podjęli uchwałę w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II. W uchwale czytamy, że „Wyniesienie na ołtarze Ojca Świętego Jana Pawła II jest powodem dumy i radości dla całej społeczności Gminy Kamień Pomorski”.

Papieża uczczono w Sejmie. Pierwotnie uchwała miała zostać podjęta przez aklamację, czyli jednomyślnie bez głosowania. Wiemy, że w związku ze sprzeciwem partii lewicowych tak się jednak nie stało.

Również burmistrz Kamienia Pomorskiego postanowił uczcić wyniesienie na ołtarze polskiego papieża. Na Ratuszu zawisło ogromne zdjęcie bł. Jana Pawła II, a w porządku obrad piątkowej sesji znalazł się projekt uchwały dotyczący uczczenia bł. Jana Pawła II. Przewodnicząca Rady Kazimiera Szymańska po rozpoczęciu obrad sama zadecydowała, że uchwała zostanie przyjęta bez głosowania i ominęła procedurę, stwierdzając, że uchwała została przyjęta przez „aklamację”.

Kazimiera Szymańska

Radość zburzył radny Jacek Golsuda, który kilkanaście minut po głosowaniu zwrócił uwagę, iż zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym podjęcie uchwały wymaga aktu głosowania oraz uzyskania określonej ilości głosów, w związku z tym niedopuszczalne jest podejmowanie uchwał Rady Miejskiej przez aklamację. Ogłoszono przerwę.

Myślę, że ta uchwała jest już przyjęta przez każdego w sercu i będzie przyjęta jeszcze raz, mam nadzieję jeszcze bardziej uroczyście Nawiązuje ona do honorowego obywatelstwa naszego Jana Pawła II, świętego kościoła powszechnego.zwrócił się do radnych w trakcie przerwy Bronisław Karpiński.

Po przerwie i zmianie porządku obrad podjęto uchwałę w sprawie uczczenia papieża bł. Jana Pawła II. Trzynastu radnych (Kazimiera Szymańska, Eugeniusz Szmytka, Waldemar Latawiec, Michał Moskiewicz, Bogusław Żak, Jerzy Mańczak, Artur Świeboda, Henryk Masłowski, Jacek Golusda, Stanisław Kuryłło, Jadwiga Cuber, Bożena Muńdziakiewicz) na stojąco było „za”, jedynie radny Arkadiusz Kuryś nie brał udziału w głosowaniu.