zdj.2

W czwartek w dniu 10  kwietnia 2014 roku  przy Krzyżu Katyńskim na cmentarzu komunalnym w Międzyzdrojach odbyły się uroczyste obchody 74 rocznicy zbrodni katyńskiej i 4 rocznica katastrofy smoleńskiej.

Uroczystość rozpoczęła się od odśpiewania hymnu narodowego. Na cmentarzu zebrali się przedstawiciele międzyzdrojskiej społeczności: młodzież szkolna, żołnierze  JW 1905, przedstawiciele instytucji i organizacji społecznych, Wolińskiego Parku Narodowego, harcerze,  władze samorządowe, kościelne, i mieszkańcy  Gminy. Burmistrz Leszek Dorosz zwrócił się przede wszystkim  do ludzi młodych, aby docenili wolność i nie kierowali się w życiu nienawiścią, która prowadzi do konfliktów i wojen.

Pani Dorota Sielewicz nauczyciel historii z Gimnazjum nr 1 w bardzo ciekawy i przystępny sposób  przybliżyła wszystkim zebranym rys historyczny zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

zdj.

Zespół śpiewaczy  „Fale” przedstawił  program poetycko- muzyczny, w którym zaprezentował m.in.: pieśń ,,Marsz Sybiraków”, wiersze Waldemara Kani oraz Alicji Pater. Modlitwę przy Krzyżu Katyńskim poprowadził prałat Marian Wittlieb. Wartę honorową pełnili żołnierze z jednostki wojskowej 1905 z Dziwnowa oraz zuchy z 44 Gromady Zuchowej w Międzyzdrojach. Uroczystość poprowadził Andrzej Mleczko, który przedstawił także przygotowaną przez Bogdana Jakuczuna historię powstania krzyża katyńskiego na międzyzdrojskiej nekropolii. Pomysł upamiętnienia ofiar Katynia oraz innych miejscach kaźni Polaków w czasie II wojny światowej powstał w Międzyzdrojach w okresie stanu wojennego w gronie osób zaangażowanych przy parafii. Inicjatorami byli: Urszula Jakuczun, Alicja Szach i Kazimierz Drzewiecki.  Krzyż Katyński w Międzyzdrojach był jednym z pierwszych postawionych w tamtym okresie w Polsce. Uroczystość zakończyła się złożeniem symbolicznych wiązanek kwiatów oraz zniczy pod krzyżem.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim osobom , które zaangażowały się w przygotowanie uroczystości obchodów rocznicy zbrodni katyńskiej i katastrofy smoleńskiej.

źródło:
Referat Promocji i Współpracy z Zagranicą
Tekst  i foto: Joanna Ścigała