Sąd w Kamieniu Pomorskim

Część małych sądów przekształconych w wydziały może odzyskać dawny status. Wśród nich są trzy zachodniopomorskie. Sejm przyjął właśnie ustawę zakładającą, że przywrócone mają być sądy, które rozpatrują pięć tysięcy spraw rocznie i są w gminach liczących ponad 50 tysięcy mieszkańców. Projekt przygotował Prezydent RP, a poprawki – Senat.

Oba kryteria, jakie nakłada ustawa spełnia sąd w Choszcznie, dlatego jeśli nowe prawo wejdzie w życie zostanie przywrócony. Z kolei o przywróceniu sądów w Łobzie i Kamieniu Pomorskim zdecyduje minister sprawiedliwości. To dlatego, że mieszka tam za mało ludzi. Resort musi wprowadzić zmiany w ciągu pół roku od wejścia w życie ustawy. Do tego jest jeszcze potrzebny podpis prezydenta.

W styczniu ubiegłego roku były minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przekształcił w wydziały większych jednostek 79 najmniejszych sądów, w tym cztery zachodniopomorskie. Duże sądy miały szybciej rozpatrywać sprawy.

Reforma, która wywołała protesty mieszkańców, sędziów i polityków, kosztowała ponad milion złotych. Jeśli ustawa zacznie obowiązywać, tabliczki i pieczęcie z nazwami sądów trzeba będzie zmieniać kolejny raz.

źródło:
Radio Szczecin