1

W dniach 15-16 kwietnia 2014 r. sędzia Anna Maria Wesołowska na zaproszenie miejscowych władz gościła w Wolinie. 15 kwietnia w Publicznym Gimnazjum w Wolinie Sędzia spotkała się z mieszkańcami Gminy Wolin, z którymi prowadziła rozmowę na temat: „Jak uchronić dziecko przed konfliktem z prawem”.

5

Wskazała na bardzo ważne zagadnienie, które w dzisiejszym pędzie życia wymyka się spod kontroli. Zdarza się, że rodzice zbyt mało uwagi poświęcają swoim dzieciom, nie rozmawiają ze swoimi dziećmi, bardzo często nie wiedzą czym dzieci się zajmują, co oglądają na stronach internetowych.

Natomiast w dniu następnym spotkała się z uczniami VI klas szkół podstawowych, gimnazjalistami oraz uczniami miejscowego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych. Sędzia zajmując się szeroko pojętą profilaktyką starała się uświadomić młodym ludziom jak łatwo można popaść w konflikt z prawem. Zwróciła szczególną uwagę na sprawy związane z przestępczością wśród młodzieży i odpowiedzialnością prawną za czyny karalne (między innymi za nękanie, zniewagę, kradzież, rozbój, gwałt, zniszczenie mienia).

7

Młodzi ludzie nie zawsze zdają sobie sprawy z powagi swoich czynów. Problem ten jest poważny, bo zacierają się granice między tym co jest dobre a co złe, tym co jest żartem a co wykroczeniem, tym co jest występkiem a przestępstwem dlatego też w konflikt z prawem popadają coraz to młodsze osoby. W tym dniu Sędzia spotkała się również z przedszkolakami Przedszkola Miejskiego z Oddziałem Żłobkowym w Wolinie, którym pokazała, że dzieci też mają swoje prawa, które mogą ochronić je przed przemocą, jak też i obowiązki, które trzeba wykonywać. W godzinach popołudniowych obyło się spotkanie z przedstawicielami instytucji samorządowych.

źródło:
Alicja Grudzińska