Cmentarz Mierzęcin

Kolejny akt barbarzyństwa na terenie powiatu kamieńskiego. Kilka lat po profanacji jakiej dopuszczono się na terenie nekropolii w Gostyniu, ktoś zrównał z ziemią przykościelny cmentarz w Mierzęcinie. Winnych nie ma, obecni na miejscu mieszkańcy Mierzęcina zrzucają winę na gminę. Natomiast przedstawiciele magistratu w rozmowie z naszą redakcją stwierdzają, że mieszkańcy „trochę się pospieszyli” jednak wszystko jest już pod kontrolą, bo gmina co prawda po fakcie, ale wystąpiła o wszystkie pozwolenia. Sprawy nie bagatelizuje st. asp. dr Marek Łuczak z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji, który w rozmowie z naszą redakcją mówi o zniszczeniu zabytku.

Przykościelny cmentarz w Mierzęcinie został założony na przełomie XV i XVI wieku. Groby zlokalizowane są po północnej i południowej stronie kościoła. W ocenie historyków, na przestrzeni kilkuset lat, w tym miejscu mogło dojść do pochówku nawet 300 osób. O tym, iż został zrównany z ziemią otrzymaliśmy informację od jednego z naszych Czytelników.

Cmentarz Mierzęcin

Kiedy dotarliśmy na miejsce, naszym oczom ukazał bestialsko zrównany z ziemią teren. Połamane nagrobki, zepchnięte w kilka miejsc. Niektóre z nich zostały nawet strącone ze znakującej się tuż obok cmentarza skarpy, gdzie przemieszały się… z workami ze śmieciami oraz innymi odpadami. Z cmentarza usunięto także drzewa. Na miejscu udało nam się natrafić na masywny korzeń najprawdopodobniej dębu. Nie wiadomo co stało się z resztą drzew. Jak duże było zalesienie, można już dziś tylko zobaczyć na zdjęciach satelitarnych. Gołym okiem widać, że tego typu roboty można było wykonać tylko i wyłącznie przy użyciu ciężkiego sprzętu.

Clipboard01

Cmentarz? Panie jaki cmentarz, wszystko zostanie przeniesione w jedno miejsce. Będzie ładny pomnik i tablica w dwóch językach. Będzie to ogrodzone i będzie dalej to samo co byłozapewniał jeden z mieszkańców, który kilka minut po naszym przyjeździe, zjawił się na zbezczeszczonym terenieMieszkam w Mierzęcinie od 50 lat. Z drugiej strony kościoła jest tak samo, też pozrzucane płyty, tam są tego miliony!

O fakcie postanowiliśmy poinformować Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Przekazane przez nas informacje, wprawiły w osłupienie przedstawiciela Urzędu.

Ale kto to zrobił? Przy kościele wyrównali? Wie Pan nikt nie powinien takich rzeczy robić. Kościół i cmentarz przykościelny znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków. Taki wykaz był przez nas wysłany do gminy Wolin zapewnia Marianna Linberg z Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Szczecinie.

DSC06857

Z pytaniem o „zaorany” i „zrównany z ziemią” cmentarz wystąpiliśmy do wolińskiego magistratu.

Oj tam zaorany… zaraz już tam zaorany. Inicjatywa mieszkańców jest fajna, z tym, że zaczęli troszkę za szybko. Gdy tylko dowiedzieliśmy się, że oni podjęli jakiś działania, to od razu je wstrzymaliśmy. Prowadzimy całą procedurę, żeby stworzyć prawdziwe lapidarium. 31 marca wystąpiliśmy o opracowanie dokumentacji i decyzją burmistrza wszystko zostało to wstrzymanepoinformowała naszą redakcję Alicja Grudzińska z Urzędu Miejskiego w Wolinie.

Ja na ten temat nic nie wiem, dowiedziałem się o tym pół godziny temu od Pana burmistrza. On zarządził tam odpowiednie działania i jest to poza mną. Muzeum Regionalne w Wolinie nie było zaangażowane w tą działalność w żadnym stopniu. Ani z mojego polecenia ani kogokolwiek z Muzeum nie było tam nic wykonywanezapewniał Ryszard Banaszkiewicz, dyrektor Muzeum Regionalnego w Wolinie.

O sprawie poinformowaliśmy też st. asp. dr Marka Łuczaka z Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji, specjalizującego się m.in. w sprawach związanych z ochroną zabytków. Kilka godzin po naszym telefonie, w Mierzęcinie pojawili się funkcjonariusze KWP. Zgodnie z ustawą o ochronie zabytków i opiece nad zabytkami, kto niszczy lub uszkadza zabytek, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

kamienskie.info