DSC04261

Starosta oraz wicestarosta kamieński postanowili odwiedzić kamieńską oczyszczalnie ścieków w Mokrawicy. Zarówno Józef Malec jak i Marek Matys nie kryli słów uznania dla inwestycji wykonanej przez Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej w Kamieniu Pomorskim. Warto podkreślić, że w Mokrawicy mamy do czynienia z najnowocześniejszymi technologiami, najwyższej jakości sprzętem oraz innowacyjnym wykorzystaniem osadów pościekowych.

DSC04215

Przebudowa była poważnym wyzwaniem zarówno dla firmy generalnego wykonawcy inwestycji, jak i dla naszego przedsiębiorstwa, gdyż prace budowlane były prowadzone na funkcjonującym obiekcie oczyszczalnimówił w rozmowie z naszą redakcją Adrian Guranowski.

DSC04285

Technologia zastosowana w Mokrawicy umożliwiła nie tylko przyjazne dla środowiska oczyszczanie ścieków, zgodne z dyrektywą Rady Unii Europejskiej ale także zgodne z przepisami przetwarzanie osadów pościekowych stanowiących często poważny problem dla tego typu obiektów. Osady wyprodukowane podczas procesu oczyszczania są odwadniane, kompostowane w pryzmach, a następnie, po higienizowaniu mieszane z biomasą. Po takim procesie, przetworzone osady, już w postaci kompostu, mogą zostać wykorzystane do celów rolniczych jako tzw. polepszacz gleby. Całkowity koszt inwestycji to ponad 20 mln. zł., natomiast PGK sp. z o.o. uzyskało dofinansowanie ponad 11 mln. zł.